funda
 
 
Aslan-Asi muhabbeti, uyarısı. (Aslan'ı Melek ile olan muhabbetinden beri iyi insan olarak gördüğüm için ben hemen affettim zaten. Bu sahnelerden sonra gözümde değeri arttı. Akıllı çocuk) Çiftlikte değerli şeylerin satılması gerektiğini konuşması.
Neriman-Cemal muhabbeti. sonrasındaki Kenan muhabbeti.
Cemal ağayı sınır ihlalleri ile ilgili sıkıştırmak istemesi, iğrençliğini katlıyor resmen. Cemal ağanın tapuları değersiz kağıtlar gibi savurması…
Demir ile Kerim'in mafya ile buluşması. Merak eden Süheyla ile Leyla'ya abuk subuk mazeretlerden sonra "mafya ile görüştük" demeleri ama inanılmaması…
Aslan'ın son dakikada üç beş kuruşluk da olsa malı kurtarması. Hemen ertesi gün icra memurlarının ' mal tespiti' yapması. (Mal tespitinde yazılmışsa, evdeki çöpü bile atamazsınız. Komşunuzun yanlışlıkla unuttuğu oyuncak bile size ait sayılır)
Asi'nin dayanma gücünü tüketmeye başlaması.
Avukat ile Asi yine cezaevinde.
Kenan-Cemal... Asi'yi kulağından tutup getirmeyecekmiş ya. "Kızımıza evlenmeyi kabul ettirmek senin hünerine kalmış." Asi kabul etmez’e olan güven gibi geldi bu bana.
Asi-İhsan'a Demir'in teklifini iletiyor. İhsan " Seni bu kadar çaresiz bıraktığım için kendimi affedemiyorum. Paradan daha önemli şeyler var. Deden değişik bir insan. Zamanla leşin üstünde dolaşan akbabalara güvenmemeyi sende öğreneceksin" Bu cümle her ne kadar Cemal ağa için söylenmiş olsa da, Kenan'ın ipini çeken cümle oldu.
"Demir'in teklifine gelince. O delikanlı ile ilgili haksızlık ettiğimi düşünüyorum bazen. Zaman içinde sağlam biri olduğuna kani oldum. O ayrı konu. Onunla aramızdaki mesele ayrı. Demir Doğan'ın yardımını asla kabul etmeyeceğimi sende biliyorsun."
Asi, babasının kabul etmeyeceğini daha önce Demir'e de söylemişti. Demir'in Kenan ile ilgili söyledikleri zaten neyin en olduğunu ortaya koyuyor. Babasına Kenan'ın niyetini söylese, babası, Demir'in teklifini kabul edecek. Çünkü kızının ömür boyu mutsuz olmasındansa birkaç sene daha borç ödemeyi kabul eder. İhsan'a kızamıyorum, gizleyen Asi. Neden gizledi. Teklif henüz gelmedi diye mi? Yoksa söylerse, Demir'in teklifini kabul etmek zorunda kalacak. Gururu daha çok zedelenecek diye mi. bilemiyorum. İlk şıkkı daha uygun buluyorum. Belki teklif gelmeden Bülent bulunur diye düşünmüş olabilir mi?
Aslan'ın erken davranması, evde kayda değer şeylerin saklanması, haciz memurlarının atlatılmasını sağladı.
Kahyanın Demir'e rapor vermesi. Aslan'ın eşya sattığını bildirmesi.
Neriman-Defne'nin Kenan'ı çekiştirmesi. Yalaka suratın sırıtmaları.
Demir'in teyzesine " Yıllarca Kozcuoğlullarının bize yaptıklarını konuştuk. Düşmanlığımızı unutmamak için ne gerekiyorsa yaptık. bu mahkumiyete sevinirsin sandım. Sen ziyarete gidiyorsun. Ne oldu teyze, düşmanlık bitti mi?" Bitti dese, dünyalar Demir'in olacak. Çok daha açık oynayacak kartlarını. Süheyla inat mı inat.
Cemal ağa-Neriman muhabbetinde baba kız buzları eritti sanırım.
Süheyla, ebenin yardımcısını tam bulmuşken yine mi kaybediyor. Çocuğu kapıda alan büyük ihtimalle Ökkeş.
Defne'nin, Kerim ile konuşmaya gitmesi, Demir ve Melek’i çağırırken Leyla'yı dışlaması…
"Kenan, babamın kefaletini ödeyecek. Karşılığında Asi ile evlenmek istiyor. Şimdi teklif etmek için çiftliğe gidiyor" sadece son kısmını bilmiyordu Demir. Onu da sağ olsun Defne söyledi. Hızır gibi valla.
Melek'in "Asi Onunla evlenmez ki" deyişi. "Çok zor durumdayız Melek, Kenan da bunu kullanıyor. Asi, babamı oradan kurtarmak için her şeyi yapacağını söylemişti." oooooooo nevri dönen Demir bakışı.
Mafyamız da 2. hızır acil.
Aslan, mafyanın arabasını görür tanır ve el edip durdurur mu arabayı 13. bölümde.
Kenan'ın Cemal ağa kötülemeleri ve peşinden teklifi. O esnada, bana göre yavaş bir yürüyüşle gelen Demir. (ben olsam koşardım.)
Tam teklifin akabinde, Demir’i gören ve yanıt vermeden yanına itmek isteyen Asi. “Önce onunla konuşmam lazım. Mümkünse yalnız”
Salı gününden beri, teklif olur mu dedik. Perşembe günü ortalık birbirine girdi. Evlenme teklifini düşünür mü/ düşünmez mi. Evet mi der hayır mı der. Pes vallahi pes. Ters köşeye yatmayan kalmadı forumda. Sanki teklif bölüm ortasında gelecek havası yaratıldı. Alakasız sahneler birbirine eklenip bize sunuldu. Sonuç. Müthiş bir zamanlama. Süper bir kurgu olmuş yönetmen ve senaristler.
"Babanla görüştün mü, neden aramıyorsun. Haber beklediğimi bilmiyor musun? Demir bu işi halletmek istiyor demedin mi?"
"Babam teklifini kabul etmedi. Kefaleti senin ödemeni kesinlikle istemiyor"
"Ya sen. Sen ne düşünüyorsun bu konuda. Yardım etmeme neden izin vermiyorsun, Asi"
Yanıtı çok önemli bir soruydu bu. Vereceği yanıt belki de Demir'in tüm tavrını değiştirebilirdi. Asi ne istiyor. Babası hayır dese de Asi içinde ne hissediyor. Yüreği ne söylüyor. Her dakika Demir'i tersleyen kız. Gerçekte Kenan'ın teklifini kabul etmeyi isteyecek mi? yoksa düşman gördüğü, sorumlu tuttuğu kişinin yardımını mı tercih edecek. Her şeye rağmen yanıtı kabul etmek olurdu. Bunu da içindeki çıkmazlarla verdi.
"Çünkü bu koşullarda benim ne istediğim önemli değil. Babamın ne istediği önemli." İyi yanıt. “ben olsam evet derim sana”nın , en üstü kapalı anlatılmış hali.
"Ben dönmeden asla bir şey yapma. Beni bekle Asi. Bekle beni. Bekle beni"
Beklemez mi? Bekleyecek. Belki Aslan ile peşine takılacak. Belki Aslan arabanın önüne atlayıp Demirlerle beraber gidecek.
Asi'nin gitmesini değil, deliye dönmüş şekilde beklemesini tercih ederim. Gözü yolda aklı Demir'de kötü bir şeylerin kabusunu yaşayan bir Asi.
Yol boyunca, Asi ile ilgili yaşanmışları hayal eden bir Demir… dansı, 11. in son sahnesini. 12.de ki sağlık ocağını. Ve ilave hayalleriyle gitsin. Düğün hayalleriyle geri dönsün... (abarttım biliyorum canım istedi)
qsawe / 19 Ocak 2008
usayken
 
 
Demir Asi'ye karşı içinde beslediği duygular sayesinde içindeki kini ve nefreti artık yok etmeye başlaması çok hoşuma gitti. Kin ve nefretle bir yerlere varılamayacağını her derdin ilacının sevgi olduğunu öğrenmeye başlamadı.
Demir İhsan Beyi oradan çıkarmaya o kadar kararlı ki kefalet bedelini ödemeyi, İhsan Bey’in kabul etmemesine rağmen Asil suçlu Bülent'in bulunup getirilme işini üstlenmesi bazı şeylerin değiştiğinin bir işaretidir. Bu değişimlerde Asi'ye karşı beslediği sevgi ve aşk, ayrıca suçsuz bir insanın yok yere ceza evinde yatmasına razı olmaması.
Ve can alıcı noktada final sahnesi. Kenan’ın evlenme teklifini bildiği içinde Demir Asi'ye ben gelene bekle deyip oradan ayrılması ve Asi'yi ikilemde bırakması.
ismailsurucu / 19 Ocak 2008
 
Asi Demir'i bekliyor ama Suriye'ye gitmiyor. Aslan gidiyor. Demir Aslan gelmeden Bülent'i buluyor. Aslan Demir'i kurtarayım derken yaralanıyor. O sırada Demir silahı alıyor ve çatışma başlıyor. Sonra Türk ve Suriyeli polisler geliyor Bülent'i yakalıyorlar.
Neslihan17 / 19 Ocak 2008
 
Asi demek söz dinlemiş bekliyor. Demir döndüğünde ne olacak artık bir adını koyarlar herhalde sürekli bak bak nereye kadar.
sinem* / 19 Ocak 2008
 
Oy oy oy. Çok güzel bu. Gitmesin. Kalan her zaman daha çok merak eder. Yanında olsa her şeye şahit. Kalınca, "ne oldu ne yaptı, başına bir şey geldi mi? oralarda gördü güzelleri beni unuttu mu? " gibi bir sürü manalı düşünceye kapılacak.
Annemin aklına gelen başıma geleceğine, karımın aklına gelen başıma gelsin. Kayınpederim çok kullanırdı. Anneler genelde başına bir şey geldi mi hasta mı der, eşler ise, kime baktı kimle birlikte diye dertlenir. Asi her iki şekilde de dertlenir.
qsawe / 19 Ocak 2008
 
Asi’nin Demir’i bekleyeceğinden hiç şüphem yoktu valla. İnşallah ayrıyken birbirlerini hayal ederler.
özge:):) / 19 Ocak 2008
 
Bir sonraki bölüm bol aksiyonlu olacak. Asi-Demir sahnesi görmemiz çok zor bu açıdan iyi değil ama belki de hoş bir telefon konuşması duyarız, belki Asi veya Demir'in güzel hatırlama sahnesini izleriz. Romantizm konusunu da atlamalarını istemem. Bir de Süheyla bebeğini bulsun artık. Bölüm boyunca gerildim onun yüzünden
gamze_yy / 20 Ocak 2008
 
Bu bölüm çok büyük ilerleme var, bakışların yanı sıra sözler de devreye girmeye başladı. Umarım çenesi düşük(!) Demir hızını alamayıp 14. veya 15. bölümde aşkını da itiraf eder.
İhsan-Neriman-Süheyla üçlüsüne gelirsek, bence İhsan Bey Neriman'ı seviyor, Süheyla'ya karşı olan hisleri ise, sadece Süheyla'nın zamanında ona yaşattığı güzel duygular için duyduğu minnettir, Süheyla'ya bakınca gençliğini hatırlamasıdır. Sonuçta ilk aşkı. Dozu kaçırılmadığı takdirde bir sorun yok bence. Zaten şimdi karısını ve kızlarını çok seven, iyi bir eş, iyi bir baba. Tabii ki hataları oldu, ama hatasız kul olmaz, sonuçta her zaman doğru bildiklerinin, ilkelerinin peşinden gitti.
Boredom / 20 Ocak 2008
 
13. bölümle ilgili aldığım birkaç tüyo:
Demir parayı ödeyip İhsan'ı hapisten kurtarıyor. Daha sonra, bölüm sonunda, İhsan Demir'e teşekkür etmek için gidiyor. Daha sonra İhsan "Sana bir şey söyleyeceğim" diyor; ve bölüm orda bitiyor.
14. bölüm:
Finalde kaldığımız yerden devam ediyoruz:
İhsan Demir'e senin için çalışırım diyor, Kozcuoğlu ailesi de, Demir'in çiftliğine taşınıyor.
nivea / 20 Ocak 2008
 
İlk tüyon doğruysa Neslihan17’nin dedikleri ne olacak. Yani Bülent bulunuyor ama suçu İhsan’a mı atıyor ve gene kefaret mi ödemek zorunda kalıyorlar.
hele hele İhsan Demir’e teşekkür edecek hiç sanmıyorum ben… kafam karıştı.
ikinci tüyo hele bayağı saçma geldi bana. Parayı kabul etmeyen İhsan Demir’in çiftliğine taşınacak hayatta olmaz böyle bir şey. Düşünüyorum ama çıkamıyorum işin içinden
YONCA_ÇINAR / 20 Ocak 2008
 
2.tüyo bana da biraz saçma geldi Kozcuoğlu Çiftliğe ne olacak ki oraya gidecekler. Oraya gidip nerde yaşayacaklar? Hem belki bir iş ortaklığını anlayabilirim ama taşınmaları bira mantığıma yatmadı.
yasamakguzel88 / 20 Ocak 2008
 
Bence böyle bir şey asla olmaz. Bu dizi gurur üzerine kurulu İhsan ise gurur adamı. Demir onun için ne kadar iyilik yapsa da kendinden ödün vereceğine asla inanmıyorum.
yaren.yaren / 20 Ocak 2008
 
Zaten olayların öyle bir noktaya gelmesine Cemal Ağa bile izin vermez. Hem zaten bu İhsan karakterinden beklenemeyecek bir şey. Düşünsenize İhsan Ağa gidip Demir'e " Sen beni kurtardın, bizde ailecek senin yanında çalışmalıyız." diyecek. Oldu olacak Asi'yi hediye paketi yapıp versin Demir'e, daha makbule geçer.
Boredom / 20 Ocak 2008
xxdxx / 08.06.2008
 
 
   
Ben çözemedim bu olayı. Tamam, İhsan Bey amca teşekkür etsin Demir’e. Hadi senle çalışırım demiş, o da tamam… da… bütün aile niye Demir’in çitliğine taşınıyor?
Yani İhsan Bey aynı Asi’nin çalıştığı gibi çalışacaksa, aile niye taşınsın. Ama belki kendi çiftliklerini satmak zorunda kalmışlar ve bu yüzden nasıl Ökkeş Efendiler Asilerin çiftliğinde ayrı bir evde yaşıyorlarsa belki Asilerde artık öyle yaşar.
Asicik / 20 Ocak 2008
 
Öyle bir şey olacaksa, yani İhsan Bey Demir’in çiftliğinde çalışacaksa, bu kefalet parası yüzünden olmaz. Çünkü Demir bu sorunu kökünden halledecek. Yalnız tüyodaki olaylar olacaksa bu belki şu 3. Ödenmemiş senet yüzünden olabilir. 3. Senedi unutmayalım.
Asicik / 20 Ocak 2008
 
İhsan, kendini borçlu hissedecektir. Bu çok bariz bir şey. Ama bu kefalet borçlanması olmaz. Suç yoksa cezada yoktur.
Bu Bülent'i bulmasından kaynaklanır ki, kabul edilir. İhsan, kuyruğu hep dik biri. Yanında çalışmak olarak kabul etmek güç. Ama anladığı iş olan toprağının işlenmesi hususunda yol gösterici olabilir.
Çok yuvarlak konular bunlar. Muhakkak tutacak bir tarafları olacak.
qsawe / 20 Ocak 2008
 
Demir'in eli kesilince Asi'nin Demir deyip eline yapışması çok hoştu. Tabi bununla yetinmeyip Aslan'a Demir'i savunması da ayrı güzeldi. Asi'nin kimseye ihtiyacım yok deyip merdivenlerden inmesi Aslan ve Demir'i orada bırakması yadırganmış biraz ama bu tavrı Demir'i önemsemediğinin göstergesi değil. İki erkek var ve ikisi de Asi'nin yardıma muhtaç korunması gerektiğini düşünüyor Asi de onların bu düşüncesine meydan okuyor o sözleri söyleyerek. İyi de yapıyor. Erkeklerin kadınların kendileri tarafından korunup kollanması gereken kişiler olduğu fikrine güzel cevap veriyor.
Asi'nin düşkünlüğünü titizlendiğini görmek nasıl da memnun etti Demir'i. Asi'nin gözleri Demir'in elinde Demir'in gözleri Asi'nin üzerinde. Baktı ki Asi bu kadar ilgili iz kalır mı diye soruyor Asi'ye bakıp, tepkisini ölçmek ister gibi. Asi Tarık üzerinde artık ne kadar baskı kurduysa iz kalırsa mesleği bırakırım diyecek hale geldi adam.
Demir ile Leyla'yı yürürken gören Asi'nin hali çok hoştu, kıskançlık ikisine de fazlasıyla yakışıyor. Defne ile babasının durumundan bahsediyorlar ne yapacaklarını konusunu tartışıyorlar ama bu görüntü Asi'yi o konudan bir anda alıp çıkarıyor. Keçilikte yarıştıkları gibi kıskançlıkta da yarışacaklar anlaşılan.
Cemal Ağa’nın söyledikleri yüzünden barut fıçısına dönen Demir'in soluğu Asi'nin odasında alması güzeldi. Hiç demiyor bu kızın dedesi burada annesi kardeşleri burada, ben odasına giriyorum ama görseler ne derler diye hiç takmıyor bu çocuk, ee konu mühim.
O soruları Asi'ye yöneltirken şaşkınlığı kızgınlığı endişesi ve korkusu apaçık ortadaydı. Asi de zavallı olup bitenden habersiz ne diyorsun demekten başka bir şey gelmiyor elinden ve şaşkınlıkla izliyor Demir’i. Bunu yaparken de keçiliğinden ödün vermiyor kararlarım için senden izin mi alacağım diyerek. Tamam, bazen ipin ucunu kaçırıyor ama seviyorum bu halini. Demir de artık yardımımı kabul et cümlesini bir kenara koydu kabul edeceksin demeye başladı. Ya uyacak ya uyacak. Ee bu tavrı da etkili oldu Asi babası ile konuşmaya karar verdi. Neticenin ne olacağını bildiği halde.
Demir sonucu beklerken Defne’den duydukları iyice çileden çıkardı ve cevabı öğrenmek için çiftliğin yolunu tuttu, tabi en büyük etken Kenan'ın orada olması ve söylemeye niyetlendiği şey. Kenan teklifi ettiği sırada Demir'in gelişini gören Asi'nin koşarcasına gidişi şahaneydi, sarılacaklar diye bekledim ama sarılmış kadar oldular.
Asi Demir'in teklifini kabule hazır tavrı ile belli bu Demir de farkında ama İhsan'ın sözünün önüne geçemiyor Asi. Demir de bunun bilincinde ve o muhteşem sözleri söylüyor. Beni bekle Asi. Hiç beklemez mi seni paşam, ömür boyu bekler hem de.
sude9 / 20 Ocak 2008
 
Kenan kefaleti ödemeyi teklif edince, Asi çok sevindi. Bu da çok doğal. Asi Demir’in teklifini babasına danıtı, bunu kabul etmeyen babasının Kenan’ın kefaleti ödemişine hayır demeyeceğini düşünerek sevindi ama arkasından gelen evlenme teklifini duyunca şok oldu. Kaçacak yol aradı ve Demir’e adeta koştu. Bu Kenan’ın teklifini ne kadar ciddiye aldığını (!) bana göstermeye yetti.
fatma-1721 / 20 ocakk 2008
usayken
 
 
O teklifin geleceğini, bölümün yarısında odasına dalan Demir vasıtasıyla öğrenmişti. Daha ne süresi lazım. Şaşırmaktan ziyade. Tiksindi desek o teklife. Kenan süsleme gereği bile duymadı teklifini. Ne aşk-ne sevgi. Birkaç havada asılı cümle.
Gerçi hemen hepimiz, istemeyeceğini, ama kendini mecbur hissedebileceğini düşünüyorduk. Babasının cümleleri, kararını daha kolay vermesini sağlayacaktı. Karar vermesi gerekseydi. Süre isteyeceğini düşünüyordum. Buna bile ihtiyaç duymayacağı bir ortam yarattılar. Ama O Kenan olacak zerzevat yine de kızı sıkıştıracaktır, 13. ün başında. Ay ne kadar az görsek, ruh sağlığımız için o kadar hayırlı ama.
qsawe / 20 Ocak 2008
 
Asi şaşırdı, tiksindi, ürktü. O anda birçok duyguyu gözlerinde okumak mümkündü. Senaristler farklı bir ortam yarattılar evet ama bu ortamı yaratmasalar da Asi’ye bu teklifi ciddi ciddi düşündürmezlerdi zaten diye düşünüyorum. Çünkü bu şimdiye kadar sundukları Asi karakterini katletmek olurdu.
fatma-1721 / 20 ocakk 2008
 
Neriman… babam benim mutsuzluğumu istemez beni mutsuz görmeye dayanamaz diyor buna inanıyor ümit ediyor ama babası hiçte onun beklediği gibi davranmıyor. Sevinçle eşini görmeye gidiyor. Görüşemediği için özlem dolu üstelik durumu nedeni ile üzgün. Süheyla’nın çıkışı ile duyguları birden alt üst oluyor. Ne düşüneceğini bilemiyor yüzündeki ifade birden karamsar hale geliyor ve bu olayları üst üste yaşar iken kendi yaşamını sorguluyor. Ne kadar acı. Bunca senedir evli olduğu eşini, hayatının tamamında yer alan babasını sorgular hale geliyor ve yıllarımı kimler için verdiğimi bilmiyorum diye sitem ediyor. Neriman’ın bu hali ile çok dokundu bana.
İhsan… Süheyla'nın ziyaretine şaşkın ama kendisine inanan birini görmek nasıl da memnun ediyor. Çocukluk arkadaşı sırtından vururken, kendisine bu zor zamanında kimse el atmaz iken intikam sözleri söyleyen geçmişte kalan tanıdık, eski sevgili ben seni tanıyorum, seni tanıyanlarda senin masum olduğuna inanıyorlardır diye ümit verici konuşuyor. Bu sözleri duymaya ne kadar ihtiyacı olduğu belli. Gözyaşlarına hakim olamıyor ve Süheyla aşık bir kadın gibi değil eski kalan bir dost edasıyla sıcaklığıyla elini tutup manevi olarak güç veriyor ama ne yazık ki bu ziyareti İhsan'ı üzecek olaya neden oluyor.
Neriman'ın gelişini nasıl sevinç ve heyecan ile karşıladı, özlem duyduğu her halinden belli. Süheyla’ya ailemden kimse ile görüşmedim diyerek te bunu ifade etti. Hasret ve özlemle eşine sarıldı ama Neriman Süheyla'nın gelişine tanık olduğundan bu sarılışı karşılıksız bıraktı. Oysa gelirken nasıl da heyecanlıydı. İhsan da farkında ve bu haline oldukça üzgün. Olan oldu artık.
İhsan'ın Asi ile görüşmesi de çok duygusal. Baba-kız sınırlı zamanda hasretlerini özlemlerini giderme telaşında. Çok güzel ve duygusal sahnelerdi. Demir’in teklifini kabul etmedi, anlayabiliyorum. Etmesini de beklemiyordum ama Demir'e olan bakışı değişmiş artık farkında İhsan. Çok geç olsa da. Kızına nasihatte bulunmayı da ihmal etmiyor. Babalık görevlerini hala sürdürme telaşında. Ayrılık vakti geldiği zaman ki halleri de dokundu içime.
sude9 / 20 Ocak 2008
 
Bölüm genel olarak güzeldi, özellikle Demir’in eline dikiş atılması sahnesi filan çok keyifliydi ama bu dizide bir türlü düzelmeyen tuhaflıklar var. Senaryo problemli geliyor bana. Herkes bayılmış filan ama gerçekten tuhaflıklar var. Mesela Aslan-Demir kavgası. Aslan elinde bıçakla Demir’e saldırırken Asi fazla soğukkanlı geldi bana. Pek gerçekçi değildi. Aslan birkaç kez saldırmasına rağmen Asi olayın ciddiyetinin farkında değil gibiydi ve heyecansızdı. Sonra Demir yaralanınca Asi pek umursamadı ta ki Kerim gelip Demir’in elini görünceye kadar. Asi Aslan’a da yeterince kızmadı. Aslan resmen ölümüne saldırdı halbuki.
Dizideki zamanlama tuhaflıklarına değinmeyeceğim bile. Çünkü değişmiyor. Bir tuhaflıkta şuydu; nasıl oluyor da bir fabrikaya Süheyla elini koluna sallayarak giriyor ve orada birini arıyor. İşçiler çalışırken geziniyor ve kimse de ne yapıyorsun demiyor. Hatta sonunda Süheyla ustabaşını sormak için çağırıyor falan. Ayrıca nasıl oluyor da birinci derece akraba olmayan Süheyla İhsanı ziyaret edebiliyor?
modest2000 / 20 Ocak 2008
gamze_yy / 22.09.2009
 
 
Kenan, kefaleti ödeyeceğini söylediğinde çok sevindi. ama biliyordu, bunun ardından başka bir talep geleceğini. bunu O'na Demir söylemişti. unuttu mu? Unutmak mümkün mü? Hele ki, bayanların en alakAsiz çıkma teklifinde, kendi üstlerinde ne vardı, o gün yemek de ne yamişlerdi gibi saçma sapan ayrıntıları bile anımsadıklarını bilirken, Asi'nin unutmuş olabileceğini kabul etmek mümkün değil. Asi, karşısındakinden iyi niyet bekledi. Acizliklerinden yararlanmayacak bir erkek bekledi. ne hissederse hissetsin, karşısındaki kişiden dürüstlük bekledi.
Duyduklarına iğrenç diyorum ama hislerimi anlatmaya yetmiyor. Eğer, Asi, o teklifin peşinden okkalı tokat patlatsaydı, işte bana “Ohh” dedirtecek sahne olurdu. Asi, tiksinerek baktı. Ama sustu. Ta ki Demir'in geldiğini görene kadar. Tepki vermedi. Elindekileri değerlendirmek mi istedi de sustu. Yoksa şaşkınlıktan mı sustu. Sustu derken sadece sözcüklerden bahsetmiyorum. Demir'i görene kadar çok kısa bir an bile olsa, hareketsiz kaldı. Sonra işte o anda kendine geldi ve Demir ile konuşmam gerek dedi. İçimize serin suların serpildiği an Demir'i gördüğü an oldu. Ya gelmeseydi?
Evliliğin olmayacağını biliyorum/z. Kenan gidici diye içimizi rahatlatıyoruz. Asi, itiraf etmese de Demir'i seviyor. Aklı fikri onda bunu da biliyoruz. İnat ederek tepki verdiğini de biliyoruz.
İhsan hapisten çıkacağına göre, Bülent itiraf edecek. İhsan, Demir'in sağlam biri olduğunun farkında, eski hesap ayrı, karaktere güvenmek ayrı. İhsan, hala Demir'e borçlu. Hem, hapisten çıkmasını, hem de elde kalan senet bedelini borçlu. Maddi kısmını yanında çalışarak ödeyebilir. Hapisten çıkması, manevi borcu. Bunu nasıl ödeyeceğini ise izleyeceğiz.
Bence Demir’in yaptıkları şöyle ortaya çıkacak: mahkeme bitecek Asi ile babası avukata teşekkür edecek ama avukat diyecek ki “bana değil Demir Bey’e teşekkür edin, beni İstanbul’dan o çağırdı” (paramı da o verdi).
mine53 / 20 Ocak 2008
 
Dizinin başında bu kadar olayın çözüme kavuşmaya başlaması ve İhsan Bey’le Demir arasındaki önyargıların neredeyse tamamının daha şimdiden yıkılmış olması, hikayenin devamında Asi-Demir arasındaki aşkın imkansızlığını nasıl sağlayacakları konusunda beni endişelendiriyor. Sadece geçmiş (ki daha bir kaç bölüm öncesinde gençlerimiz bu geçmişin kendilerini etkilemesine izin vermeyeceklerini birbirlerine karşı dile getirmişlerdi), bu aşkı imkansız kılmaya tek başına yetmeyecekmiş gibi geliyor bana ve hikayenin bu kısmında bu ikiliyi bir araya getirmemek için ne gibi yeni açılımlar hazırlayacaklarını merak ediyorum.
wellcome / 20 Ocak 2008
 
Demir gerçekten aşkını elinden kaçırmamak için büyük bir savaş veriyor. Bu bölüm en güzel aşığıydı. Kim kimin için nefretini, annesinin ansını bir kenara bırakır, sevdiği kız için taaa Suriyelere gitmeyi mafyalarla iş birliği yapmayı yaptığı iyiliklerinin başkasının üstlenmesine göz yumar ki… kim? Cemal Ağa’yla konuşmasından sonra Kenan ile Asi’nin evlenme ihtimali bile onu deliye çevirdi. Böyle bir şey olsa Asi’yi kaçırır yine izin vermez. Özellikle Asi’ye orda yalvarır gibi baktı.
TUBASI / 20 Ocak 2008
 
Demir: benim için söz konusu para değil
İhsan: Benim için para önemli değil
İkisinin de hayata bakışı duruşu aynı. Aradaki sorunlar kalksın mükemmel damat-kayınpeder olacaklar.
sude9 / 20 Ocak 2008
 
İhsan Bey’in durumunda Demir olsa ne yapardı diye düşünüyorum da sanki Demir de kabul etmezdi gibi geliyor bana. Ama sanki İhsan Bey'in yaptıkları ne bileyim çok dengesiz gibi geliyor bana. Demir'in yardımını kabul etmiyor ama Cemal Ağa yardım etse kabul etmeye hazır. Ne yaptığını bilmeyen, bazen de gururu arkasına saklanan biri gibi sanki. Çözemiyorum İhsan Bey’i. Süheyla olan ilişkisini hiç çözemiyorum zaten. Şu an dizide tek çözebildiğim karakter Demir. Bilmiyorum ileri de sürprizler yapar mı ama şuanda mükemmel. Tek bir kusurunu bile bulmak imkansız. Ha masallardaki prensler ha Demir.
gamze_yy / 20 Ocak 2008
 
Mahkeme günü Demirler kahvaltıda çocukluk anıları eşliğinde neşeyle gülüyorlar. Asiler adliyede. Orada Neriman hanım ve Defne’nin konuşması nasıl gerçek nasıl iç acıtıcıydı.
Dedi ya yanımızda kimse yok hep böyledir zaten iyi gününde herkes yanında kötü gününde kimseler olmaz. Tamam, Demir ve Kerim ellerinden geleni gizli de olsa yapıyorlar ama mahkeme gününde Asi ve Defne’nin yanında olabilirlerdi.
tube-ece / 20 Ocak 2008
alıntı
 
 
Oyun ve kurallar beraber oyunun kurallarını değiştireceklerdi bu konuda olumlu adımlarda atılmıştı. Ama oyunun kuralı zaten Bülent Halep’ten geldikten sonra değişecek farklı kurallar konacak hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Ne Asi&Demir, ne İhsan&Süheyla&Neriman, ne kurt dedemiz Cemal Ağa gerçekten çok farklı bir zemine geçiş olacak.
unutulmayan / 20 Ocak 2008
 
Demir iki bölümdür yardım etmeye çalışıyor Asi’ye bırak yardım edeyim diyor. Asi de bizi bu duruma sen düşürdün neden şimdi yardım etmeye çalışıyorsun anlamıyorum diyor. İyi de Asi neden Demir’in söylediklerini aklında tutmuyor anlamıyorum. Ne dedi Demir “Asi ben bu kinin bir parçası olmaya tahammül edemiyorum artık, bu doğru değil, bir şeyler değişmeli. Bana yardım et Asi, oyunun kuralını beraber değiştirelim” demedi mi? Dedi. Burda bir gariplik var.
honeymoon / 20 Ocak 2008
 
Asi inatçı mı inatçı. Demir’in dediği gibi keçi. Aslında senin dediğin gibi anlamamak mümkün bile değil o bakışlar o sözlerden ama Asi işte. İlla Demir’den bir net cevap duyacak. Paşam illa ona gidip “Seni seviyorum” mu demesi lazım? Evet, Asi için öyle bence.
Halbuki bal gibi ortada Demir’in niye bu iyilikleri yaptığı. Nefretini öfkesini gömdü Demir sevdiği kız için. Artık her şeyi yapacak bir Demir var ortada.
Gel de bunu bizim keçimize anlat ama.
Asicik / 20 Ocak 2008
 
Neriman, Cemal Ağa’nın şımarık ve tek kızı. Bu kadın beni yalnızca güldürmekten ama çoğu zaman sinirlendirmekten öteye gitmiyor.
Kızma sebeplerim çok.
Neriman bir Asi kadar bile olamadı. O küçük ve yalnızca babası için üzülen bir kız olmaktan çıktı kaplan gibi evin ve çiftliğin ve bütün sorunları omuzuna yükledi.
Peki Neriman ne yaptı? Aldı tasını tarağını babasının kucağına sığında. Bir gün elektriksiz ve susuz kalamadı. Aileyi toparlaması gereken kimdir babadan sonra annedir. Ama anne süsünü incilerini düşünen bir bencil kadın oldu çıktı. Babasına bak kızını al demişler. Doğru demişler. Ne kadar umursar gibi gözükse de rahatı o kadar yerindeki umurunda değil haciz mi olmuş, eşyalar kaçırılmış mı? Hatun her şeyden steril konakta yaşıyor. Ben İhsan’ın yerinde olsam ilk işim Neriman’a bir ültimatom çekmek olur. Sen kocanın yanında olmazsan, ona destek olmazsan, en ufacık bir aksamada çocuk gibi vızıldarsan adam yalnızca kızını görmek ister ama seni görmek istemez. Bu arada eski sevgilisi de ziyaret eder.
narima / 20 ocak 2008
 
Asi’yi bu bölüm çok çaresiz gördüm. Bütün kararları almak ve uygulamak onu çok yormuş ve bazı şeyleri gözünden kaçırıyor. Demir’in yardım etmesini Kenan’ın yardım etmesine tercih ediyor ama babasının istekleri onun için emir olduğundan çaresizlik yaşıyor. Kenan’ın teklifi sırasında Demir’in kararlılıkla gelip “Bekle beni Asi” dediği zamanki çaresizliği beni bu fikre itti.
Aslında hayatta en çok istediği şeydi babasının ağzından “Evet, Demir’den yardım alabilirsin” lafını duymak. Ama İhsan Bey saçma bir gurur peşinde. O da sağlıklı düşünemiyor. Her ikisi de kimden yardım isteyeceğini veya kime güveneceğini şaşırmış durumda. Tamam, geçmişte Demir nefret ile kin ile yaklaşmıştı aileye. Ama her defasında yaptığı hataları iyi bir şekilde telafi etmiştir. Bunu göz ardı etmeyen İhsan Bey hala gurur peşinde. Kenan ne istiyor, ne yaptı ki neyi hak ediyor? Para mı harcadı, emek mi sarf etti. Ama ondan bile para almaya ve Asi’ye evlenme teklif etme cüretini göstermesine müsaade ediyorlar. Bence burada bir hata var. Ve bu hatayı İhsan Bey ve dolaylı olarak Asi yapıyor.
İnsanlar insanların hatalarını affetmeli ve bir şans daha vermeliler. Demir bence bir şansı hak ediyor. Ayrıca kendisi nefretinden vazgeçmiş ve annesinin ölümüne sebep olan çiftliğin sahibini kurtarmak adına hem nüfusunu hem parasını ve hem de kendi hayatını ortaya koyuyorsa, bu insanın bir şansa daha ihtiyacı vardır.
Asi’nin aklını başına toplaması ve Demir’i gerçekten beklemesi gerekir.
Bu arada “Bekle beni Asi” repliği de birçok anlamlara çıkar;
1-Bekle beni Asi. Evlenme teklifini kabul etme. Ben seviyorum seni.
2-Bekle beni Asi. Çünkü babanı kurtaracağım ve Bülent’i bulacağım.
3-Eğer beni beklersen beni sevdiğini anlayacağım.
demektir.
narima / 20 Ocak 2008
usayken
 
   
Beklemek sözcüğü
Çok önemli bir sözdür yani birini beklemek ona inanmak demektir.
Ve birini beklemek onu gerçekten sevmek demektir
nurche / 20 Ocak 2008
 
Aslan'ın psikopatlığı tescilli. Asi'ye bakışları Cevriye'ye yaptıkları, babasına bıçak çekmesi, Sevinç’e bir anda kızıp üzerine gitmesi, Melek’e bakışları, Demir’e yaptıkları ortada. Fakat şu sıra Kozcuoğlularına yardım çabaları takdire şayan. Aslan karakterini tam olarak şekillendiremediler bana göre. Gelişim süreci oldukça dengesiz zira. Bu iyiye gidiş Kozcuoğlu olduğuna zemin hazırlamak için değildir umarım. Yusuf’un oğlu İhsan'ın kardeşi Asi'nin amcası olmasın mümkünse. Asi'ye ilk zaman ki yaklaşımları hala aklımda şimdi düzelen durumu bunları unutturmaz. İtici olur öyle bir durum.
Büyük bir sürpriz çıkmaz ise Süheyla'nın oğlu çıkacak. Okuduğum bir yorum farklı düşünmemede yol açtı. Şöyle ki hepimiz Aslan'ın Süheyla'nın oğlu olduğundan nerdeyse eminiz ve gerçeğin çıkacağı anı bekliyoruz. Süheyla’nın oğlunun Aslan olduğu göze batırılmak istercesine belli ediliyor. Ya senaristler de bunu istiyorsa. Bizi ters köşe etmek için ince ince işliyorlarsa. Bu alternatifi de göz önünde bulundurmakta fayda var derim.
sude9 / 20 Ocak 2008
 
Diğer bir nokta da hepimiz diyoruz ki çocuk Yusuf Ağa'dan (İhsan'ın babası). O Süheyla'ya zorla tecavüz etti ve olan oldu sonra da ama elimizde bir kanıt yok. Bilmiyoruz ki, Yusuf Ağa çok acımasız gaddar bir adammış diye adamı tecavüz zanlısı da yaptık. Elimizde kanıt olarak ahırda çaresizce doğum yapan bir kadın ve başında bekleyen iki tane ebe var ki ebelerden biri hakkın rahmetine kavuştu bile.
cave77 / 20 Ocak 2008
 
Sizleri biraz hayal kırıklığına uğratacağım. Tabi bunlar Antakyalı arkadaşların söyledikleri benim sağlam tüyolarımdan değil bilginiz olsun. Bugünkü Cilvegözü sınır kapısındaki çekimlere gidenler olmuş. Henüz 13. bölüm çekiliyormuş yani. (arkadaşın biri daha 13. bölümün çekimi bitmeden 14. bölüm hakkında tüyo vermişti, hayret doğrusu.)
Demir ve bulduğu adamlar Suriye’ye gidiyormuş. Aslan da Suriye arabasıyla gidiyormuş. Tabi bunların birbirinden haberi yok. Aslan arabada arama sonucu silahla yakalanıyormuş ve kolundan vuruluyormuş. (benim verdiğim tüyoya göre Demir'i kurtarırken yaralanıyordu ve sağlam tüyo). Kötü haber Asi evlenme teklifini kabul ediyormuş ve parayı alıyormuş. Ama Demir Bülent'i bulup getirdiği için Asi parayı iade ediyormuş. Tabi bunların garantisi yok. Bunlar benim tüyolarım değil benden söylemesi. Ne kadar doğru bilemiyorum.
Not: Demir'in eli Aslan'la boğuştuğu sahnede gerçekten yaralanmış.
Neslihan17 / 20 Ocak 2008
 
Kabul mü ediyormuş!
Demek beklemedi ha! E ben ne diyeyim şimdi sana Asi. Üzüldüm vallahi. Ben gene de inanamıyorum. Hangi kız o denli içten bir biçimde kendisine bekle beni diyen bir erkeği beklemez, bu kadar da inat mı bu kız yaniii. Ki bunun inatla da alakası yok. Kendisini parayı ödeme karşılığı amiyane tabirle satın almaya kalkışan bir adamın evlenme teklifi nasıl kabul edilir ve Demir gibi bir adam nasıl beklenmez. Bilemiyorum yani kafam karıştı bana mantıklı gelmiyor şu aşamada kabul etmesi.
Umarım bu denli abes bir senaryo olmaz zaten şayet yazılırsa o zaman bu durumda ilerleyen bölümlerde de Demir'in Asi’yle arasına büyük bir duvar örmeleri gerecek senaristlerin. Bu halde de Demir'i Asi'nin çevresinde fırıldak gibi döndürmesinler artık bir zahmet o zaman.
cave77 / 20 Ocak 2008
 
İnandırıcı gelmedi daha doğrusu inanmak istemedim.
Demir açık ve net biçimde beni bekle diye kaç kez tekrarladı. Aralarındaki durum ne olursa olsun Asi'nin Demir'e güveni var. Görünen hep buydu. Şimdi kalkıp dinlemez ise Demir'i ve beklemezse tezat olur. Melek Defne hatta Neriman bile bu koşullarda Asi'nin bu teklifi kabul etmeyeceğini söyledi kaldı ki babası istemiyor diye kendisi istemesine rağmen Demir'in yardımını kabul etmiyor. Bunu kabul etmeyen İhsan Kenan'ı nasıl kabul eder Asi bunu nasıl düşünüp evet der. Dediğim gibi ben inanmadım.
sude9 / 20 Ocak 2008
denizbasak
 
 
Asi’den yana umutluyum. Demir’i bekleyeceğini ben zaten tüyolar gelmeden önce bakışlarından anlamıştım. O kadar çaresiz bakıyordu ki Demir’e, sanki ‘elimde olsa sana, yalnızca sana güvenirim’ gibi bakıyordu. Ama İhsan ve gurur bir arada, kızın eli kolu bağlı.
narima / 20 Ocak 2008
 
Demir gelse de beni şu adamdan kurtarsa dermişçesine evlenme teklifini aldıktan sonra Demir’in yanına koşan Asi sanmıyorum ki teklifi kabul etsin. Demir’i beklememesi için bir sebep yok ki? Hem zaten parayı ödemek geçici çözüm. Sanmıyorum Asi böyle bir şey için kendini ateşe atsın? Her ne kadar babam için her şeyi yaparım sözü kafamı karıştırsa da Asi’nin Demir’e karşı babasına rağmen güven beslediği çok açık. Demir bekle dediyse bekleyecektir. Eğer Demir Asi için hayatını tehlikeye atıp Bülent’i getirir de Asi’nin parayı kabul ettiğini duyarsa çok büyük hayal kırıklığı olur Demir için.
gamze_yy / 20 Ocak 2008
 
Asi Kenan'ın teklifini duyunca ‘nefretle baktı’ demişsiniz. Orda nefretten çok şaşkınlık, ne diyeceğini bilememe hatta biraz şok hali vardı. Ben nefret göremedim.
Babasına para konusunda neden Kenan'ı söylemeyip es geçtiğine şöyle bir cevap buldum. Kendi kafasında zaten, olamayacağına karar verdi onun için söylemedi. Yoksa babasının Kenan'a “hayır” demeyeceğini sandığı için söylemediğini sanmıyorum. Fazla mı romantiğim?
siyah-beyaz / 20 Ocak 2008
 
Her sahnesini merakla heyecanla beklediğimiz bir bölüm oldu yine. Dizimiz başladığı günden beri artık cuma akşamları biz Asiciler için gelmek bilmez oldu. Konular ilerledikçe olaylar geliştikçe, bizdeki heyecan ve merak her bölümün finalinde bir kat daha arttı ve artmaya devam ediyor tabi reytinglerde cabası. Hiç bu kadar üstünde durup düşündüğüm bir sahne ve aynı bölümü daha sonra internetten tekrar izleyip bu kadar çok beğendiğim ve fragman ne zaman çıkacak diye sabırsızlandığım süper bir dizi hatırlamıyorum ,ta ki Asi dizisinin başladığı günden beridir.
rockstar_17 / 21 Ocak 2008
 
Aslan Melek’le karşılaşmasından sonra iyi birisi olmaya başladı. Ama ben onun o ilk bölümlerdeki Cevriye’ye yaptıkları düşündükçe iyi bir olduğuna inanamıyorum. İyi birisi asla öyle yapmaz. Gerçi Süheyla da çok sessiz kaldı, bu duruma. Kızcağızı memleketine göndermekte yetindi. Sanırım ben bu durumu hala kabullenememişim.
O yüzden Aslan madem bu kadar iyi birisi idi (bir de tüyoları düşünürsek) neden başlardaki o kötü, sinsi bir karakterdeydi.
pas.si.on79 / 21 Ocak 2008
 
Asi’nin bu teklifi değerlendireceğini sanmıyorum, bu hem kendisinin bu zamana kadar sergilediği davranışlara, karakterine ters, hem babası İhsan Bey bu kararı duysa üzüntüden kahrolur.
Asi bu zamana kadar yerinde tepkiler verdi, yerinde naz yaptı, yerinde yanlış yaptı, yerinde inat etti, hepsi üç aşağı beş yukarı dozundaydı ve sevilmeye çok layık bir kız, bir karakter olduğu için de Demir ona böylesine aşık oldu ama bu evlilik teklifini gündemine alan bir kızı ne ben sevebilirim, ne de onu sevmeye, elde etmek için uğraşmaya devam eden bir Demir’i çekebilirim.
fatma-1721 / 21 Ocak 2008
 
Asi’nin Demir’i beklemeyip Kenan’ın teklifine evet demesi Demir’e olan güvensizliğini gösterir ki Demir bu işe çok bozulur.
Gelelim Asi’nin Demir işleri hallettikten sonra Kenan’a parasını iade edip hayır demesi ikinci fiyasko olur.
Bize empoze edilen Asi karakteri sözünden dönmez.
Ne olacak şimdi sözünden dönecek mi yoksa araya başka saçma sapan şeyler mi girecek.
Bu dizinin gidişatı yönünden hoş değil ki henüz başlarında olan bir dizi için inşallah Kenan’a cevap vermez ve Demir’i bekler. Hoş Kenan’ın da Asi’nin cevabını bekleyeceğini hiç sanmıyorum kesin Asi’ye baskı yapacaktır.
eleren / 21 Ocak 2008
 
Asi eğer Demir dönmeden o parayı alırsa pes doğrusu. Ne kadar inat bir kız. O inatla Demir’i de mutlu edemez. Dik kafalı. Demir gelene kadar babası hapiste beklese ölecek değil ya. Bence kabul etmez o parayı. İhsan kurtulur. Borcunu ödemek için baba kız Demir’in çiftliğinde birlikte çalışırlar.
**tweety** / 21 Ocak 2008