alıntı
 
 
Özet…
Aslan-Demir karşılaşması raund 1.galip Aslan gibi görünse de sonuçta kazanan Demir. Demir yaralanır da Asi sarmaz mı elini. Oturtur koltuğa Demir'i kendisi de çöker yanına pansuman yapar eline sarar. Tabi Demir yüksekte olduğundan kuşbakışı Asi'yi izler. Koku müziği eşliğinde. Bizim kız bu kıskaçtan nasıl çıkacak bakalım.
Ben bir Cemal bilir diye düşünürken Neriman da biliyormuş Süheyla’nın cezaevi ziyaretini. Eyvah eyvah. Cemal de körüklemiş ateşi. İhsan Cemal den çektiği kadar kimseden çekmedi çekmeyecek. Demek ki uyarmaya değil soru sormaya gidiyor.
Kızımın kocası torunlarımın babası deyip sırf onlar üzülmesin diye belki veriri parayı diye düşünürken Cemal ne kadar zalim ve gaddar olduğunu bir kez daha gösteriyor. Kızımı torunlarımı seviyorum demesin artık. Yalan. Demir engellenir. Asi’dir herhalde. Malum yardım istemiyor.
Alçak Kenan. Ne bu şimdi benimle evlen babanı kurtarayım!
Asi'nin bakışları ve Kenan'ın sondaki şaşkın hali bunu için olsa gerek. Soruyu soruyor ya da sordu cevabını alacak.
Asi gururunu bir kenara bırakıp babasının hayatını kurtarmak için bu teklifi kabul edecek mi?
Gururla ne alakası var bu durumun özetçi. İğrenç bir teklif var ortada. Yapmaz Asi zannetmiyorum. Tamam, babası için her şeyi yapar ama bunu değil. Kaldı ki Aslan ile Bülent’i bulacaklar. Daha ölmedi kızcağız. Demir tabi ki kurtarır eli değmişken teklifi öğrensin dünyayı Kenan’dan kurtarsın.
sude9 / 16 Ocak 2008
 
Eyvah eyvah bu özet de nerde çıktı. Ben görmemiştim.
Kenan’ı görüyor musun, hemen evlilik teklifi fırsattan istifade.
Nasıl bir şey bu… parayı veririm ama benimle evlen!
Valla öyle bir tokadı hak ediyor ki. Keşke Asi düşünmek yerine direk tokadı indirse. Bu gurur falan değil resmen kızı aşağılıyor ya.
pas.si.on79 / 16 Ocak 2008
 
Aha bulduk papazı. O sahne hayra alamet değildi zaten.
E ne diyeyim bakalım bu kız nerde gurur yapılır nerede yapılmaz doğru karar verecek mi.
Emeğini satarken gurur yapan Asi kızımız bakalım bedel olarak kendisi istendiğinde ne yapacak. Hadi hayırlısı.
Ağustos Böcüğü / 16 Ocak 2008
 
Asi kesinlikle kabul etmez. O konuda tereddüttüm yok.
sude9 / 16 Ocak 2008
 
Asi'nin evet diyeceğini düşünmüyorum kaldı ki elimizde tüyo var. Tüyo olmasa forum birbirine girmişti bile. Asi’ye yüklenecekti herkes eminim, ama tüyo olmasına rağmen şimdiden Asi'yi astınız valla helal olsun.
Demir'le Asi'nin odadaki konuşması da bu yönde olmalı. Demir Asi'ye Kenan yüzünden kızıyordur hatta yine "kendini feda edecek misin" diyordur. Tabi Asi de boş durmaz Leyla hakkında laf sokar ama o konuşmanın üstüne Asi'nin teklifi kabul edeceğini hiç zannetmiyorum. Sadece babası için tereddüte düşecektir. “Acaba kabul etmezsem babama haksızlık eder miyim?” gibisinden.
Neslihan17 / 16 Ocak 2008
 
Burada Asi hayatı üzerine bir karar verecek. Gurur meselesi hafif kalır. Ayrıca kefaletle serbest kalması İhsan'ın ceza yemeyeceği anlamına gelmiyor. Yani dışarda olması ya da tutukluluk halinin devamı yargı sürecini etkilemiyor. İhsan'ın sırf bir kaç ay tutuksuz yargılanması için Asi kendisini satacak kadar şuursuz mu?
İzleyip göreceğiz.
Babasının Demir'den gelecek yardımı kabul etmeyeceğini çemkirerek söyleyen Asi, babasının onun böyle bir teklifi kabul ettiğini bilmesi durumunda ne hale geleceğini düşünüyor mu?
Ağustos Böcüğü / 16 Ocak 2008
 
Bu arada Cemal Ağa giderek kabalaşmaya ve sertleşmeye başladı. Süheyla’nın kolundan tutuşu hiç mi hiç hoşuma gitmedi. Sanki kendi sütten çıkmış ak kaşık da. İsterse şimdiye yüz kere İhsan'ı hapisten çıkarırdı ama güya aklınca intikam alıyor. Sanırım dizide yeni bir düşmanlık başlıyor… Cemal Ağa, Süheyla ve İhsan'a karşı.
cave77 / 16 Ocak 2008
 
Özet ve fragmanda iç açıcı sahneler yok gibi görünse de ben bu bölüm Demir ve Asi'nin güzel sahnelerini izleyeceğimizi düşünüyorum.
Kıskançlık ikisinin içindeki tutkuyu çıkaracak gibi.
Demir'in Asi'yi kolundan yakalayıp, bir şeyler sorduğu sahneyi dört gözle bekliyorum. Ben Asi'nin, Kenan’ın evlenme teklifini kabul edeceğini çok yüksek ihtimal buluyorum. Neticede babasını hapisten kurtarmak için diye sığınacağı bir sebep var. Aslında olay şöyle gelişebilir.
Bu kefalet olayı ortaya çıkar. Asi dedesinden yardım ister ama netice sıfır.
Bu durumdan istifade eden Kenan evlenme teklifini yapar. Asi kararsız kalır, hatta böyle bir şey yapamayacağını düşünür çünkü bölüm başında Demir’le bıçaklanma esnasında romantik anları n etkisindedir. Demir’den hoşlandığını yavaş yavaş kendine itiraf ediyordur. Tam bu çıkmazdayken Leyla ve Demir'i bir arada görüp deliye döner ve Kenan’ın teklifini kabul etmeye karar verir.
Defne bu haberi Kerim'e, tabii o da Demir'e yetiştirir. Demir gelir Asi'yi vaz geçirmeye çalışır ama bizim keçi malum Nuh der de Demir'i dinlemez. Demir de bu işi parasız halletmek için Bülent'i bulmak üzere Suriye’ye gider v e 13. bölüm tüyolara göre Demir ve Aslan Suriye de.
bimkolik / 16 Ocak 2008
 
Ben Asi’nin ne Demir’i kıskandığı için ne de babası için bu evlilik teklifini, bu akla gelen ilk şey olmasına rağmen kabul edeceğini düşünmüyorum.
İhsan Bey’in kefaleti ödense bile, suçsuzluğu kanıtlanmadığı sürece hapise yine girecektir, sırf tutuksuz yargılansın diye Asi’nin bir evlenme teklifine evet demesi bana mantıklı gelmiyor. Demir’i Leyla’yla gördü diye de bu teklifi değil kabul etmek, düşünmesi bile saçma olur.
fatma-1721 / 16 Ocak 2008
 
Asi'de ne yazık ki mantık yok. İşte benim korkum. Duygularıyla hareket ederse?
Lütfen bir kere mantıklı davransın. Sadece mantığını dinlesin.
qsawe / 17 Ocak 2008
 
Kime karşı olan duygularıyla hareket ederse korkarsın?
Demir'e karşı olan mı? Bence hiç bir mahsuru yok. Yaslanırım arkama çayımı hüplerken gerilmeden, keyifle izlerim.
Babasına karşı hissettiği sorumluluk duygularıyla hareket ederse mi korkarsın? Ki sanıyorum sen bunu kastettin. Benim korkum da budur. Babasını en çok tanıyan karakter olduğunu düşünürsek verebileceği bir evlilik kararı babasını ömür boyu hapiste yatmaktan dahi fazla üzer. Bunun vicdan azabını babasının omuzlarına yüklemek ne derece doğrudur.
Ağustos Böcüğü / 17 Ocak 2008
 
Bence Asi de mantık var, duygularına, acılarına yenik düşerek öfkeli davranmak, Demir’in yardımını tepmek farklı bir şey, sana gelmiş “Benimle evlenirsen babanın kefaletini öderim” diyen bir adamın evlenme teklifini düşünmek ayrı. Kabul etmek bile demiyorum, düşünmek diyorum. Eğer babası bunun sonucunda temelli kurtulacak olsa hani düşünmesine göz yumabilirim ama sırf tutuksuz yargılansın diye böyle bir teklifi düşünmek bile o insanı küçültür, basitleştirir. Bir de Demir’i kıskandırmak için böyle bir şey düşünürse iyice alçalır ve ben Asi’nin böyle davranacağını düşünmüyorum.
Bu güne kadar duygularına, acılarına yenik düşerek davrandıysa da bunlar mantık çerçevesinde anlaşılır davranışlardı bence ama böyle bir davranışı anlayamam ve Asi’ye de yakıştıramam.
fatma-1721 / 17 Ocak 2008
usayken
 
 
İnanır mısın çok zor, bu zamana kadar mantıklı davranan bir Asi’miz olaydı, gelişen olaylar karşısında ben de belki senin gibi bir beklenti içerisine girecektim ama zannetmiyorum.
unutulmayan / 17 Ocak 2008
 
Kozcuoğlularında Asi’den başka mantıklı birini görmüyorum. Kenan’ın teklifi konusunda kabul edilmiş bir durum yok sadece düşünme var.
Her şeyi göz önüne getirecek, ne yaparsa hangi sonuçlara katlanacağını kestirecek kadar mantıklı ASİ.
CanKuşu / 17 Ocak 2008
 
Asi’nin ne gibi mantıksız davranışını gördünüz bilmem. Bu zamana kadar yaptıklarında ben bir gariplik görmüyorum doğrusu. Ama Kenan’ın teklifini kabul etmek bir yere düşünmesi bile çok saçma olur. Asi gibi birisi böyle bir şeyi yapmaz.
medsul / 17 Ocak 2008
 
Dizimizin adı ASİ
Benzerlik gösterdiği kitap, AŞK VE GURUR
Gururlu insanlar, mantıklarıyla değil, duygularıyla hareket ederler.
Dizi adından ve esinlendiği kitaptan yola çıkarsak, gururlu kişinin Asi olduğu ortada.
Mantıklı davransaydı, hala Demir'in çiftliğinde çalışıyor olurdu. (eski tartışmalara dönmeyelim o konunun da içinden çıkılmıyor. Ayrıca olmuş ile ölmüşe çare yok. Asi ayrıldı, İhsan hapiste)
Mantıklı davransaydı, dedesinden yardım gelmediğini gördüğünde, bunu karşılıksız teklif eden kişi ile babasına avukat bulunması hakkında konuşabilirdi. Avukat tutmasını kabul etmesinden değil, konuşmamış bile olmasından bahsediyorum.
Dedesi ile kavga edeceğine, çıkar yollar için tartışma ortamı yaratabilirdi.
Asi, hep duygularıyla hareket ediyor. Mantık, durup düşünmeyi, seçenekleri incelemeyi, aralarından en olmazları eleyerek, elde kalanlar içinde faydanın en yüksek olduğunu seçmeyi gerektirir.
Duyguları ile karar veren insanlar, seçeneklerin içinden (genelde seçenek olduğunu bile fark etmeden) kendileri için en iyi olduğuna inandıklarını, hemen seçerler. Üstelik bunu yaparken, seçmek istedikleri yolu, kalben kabul ettikleri için, diğer seçeneklerinin tamamını eleyecek bir yol bulurlar.
Büyük bir borç var, ödemek için sunulmuş bir fırsat var. Bu fırsat, mesleği ile de ilgili, ama bulunduğu yere göre, biraz küçük düşürücü. (gelenek-görenek-töre, elalem ne der sendromları). Babasının üzüleceğini biliyordu ama ailesi için feda etti kendisini. Sonra borç karşılığı atı istendi. Verdi. At öldü. Dayanamadı ve çiftlikten ayrıldı.
2 yıllık bir anlaşma yapmıştı, borçların ödenmesi için. Bunu 3 yıla çıkartamaz mıydı? Borç ödenemezse ailesinin elindeki çiftliğinde gideceğini düşünemez miydi? Mantık düşündürür-Duygu!
Ne yazık ki daha duygusal. Ailemiz işin içine girdimi, körlük derecesinde de bağlıyız. Ee bir de babayı bu kadar seven bir evlat varken, duygusal karar vermesi beni gerçekten korkutur.
Buradan şu anlam çıkmasın, beklediğim bu değil. Korktuğum bu.
Bu sefer olacak olan (bence) bölümün başındaki duygusal sahneler nedeni ile bölüm sonunda gelecek teklifin duygusal kısmının (ki burada bazı duygular ön planda da olmalı. Ama bu Demir'e olan duygular olmalı) olması gerekir diyorum.
Ama bu, özetin sonundaki cümle nedeniyle bizi sinir edecek bir şekilde gelişecek. Çünkü Demir, engellemek için harekete geçecek. Verilmiş bir karar ya da en azından düşünülmeye başlanılmış bir durum var ki. Özetçimiz öyle yazmış. İnşallah yine özetçi abartmıştır. Demir teklifi duymuştur, ama Asi'nin kesin bir sesle "hayır" dediğini duymamıştır. Duyduğu kısmına göre de hareket etmiştir.
qsawe / 17 Ocak 2008
 
Mantık ve duygular arasındaki farkı çok kesin bir şekilde yazdın ama gerçekler kağıt üzerinde yazıldığı gibi değil, insanlar duygu ve mantığı iç içe yaşıyor, arada ki çizgi çok ince.
Asi’nin bu zamana kadar ki duygularına yenik düşerek hareket etmesi, birçok insanın yapabileceği gibi bir davranış biçimi ve birçok insan için de mantık çerçevesinde, o duygu yoğunluğunda senin yazdıklarına sadık bir şekilde hareket etseydi benim gözüme inandırıcı gelmezdi. Aşırı mükemmel bir karakter olurdu (zaten on parmağında on marifet var) Ama Kenan’ın teklifini kabul etmek ya da düşünmek, duygularla, öfkeyle açıklanamaz. Böyle bir teklifi düşünmek için ‘babanın tutuksuz yargılanması’ ya da ‘Demir’i kıskanmak’ gibi sebepleri yeterli olamaz.
Asi bu güne kadar yer yer duygularına, öfkesine yenilen ama mantıklı bir karakterdi. Ben yaptıklarına mantıksızlık diyemem, insani davranış biçimi derim.
fatma-1721 / 17 Ocak 2008
 
Bizim kız mantıklı. Bir Demir mevzusunda mantık geri planda kalıp duyguları öne geçiyor. E o da olsun biraz “ailenin yaptıklarını affedemem, öfkem kızgınlığım geçmiyor” diyen birine aşık, bu başlı başına dert birde bunu içinde saklıyor. Kolay değil kızın durumu. Demir de aynı değil mi? O da Asi'ye duyguları konusunda çok cebelleşmedi mi? Bu ikilemde şaşkınlıkta kaldı diye tokat atmadı mı? Araları sakin iken geçmişi hatırlaması neticede kızı sürükleyip durmadı mı? Ama şimdi bak tüm bu stresi attı üzerinden bir itiraf kaldı onu da yaptı mı tamamdır. Demir'in geçtiği yollardan Asi de geçiyor nihayetinde
sude9 / 17 Ocak 2008
 
Asi uygularıyla hareket ediyor gibi mi görünüyor bakınca. Ben gayet mantıklı davrandığını görüyorum. Ailesi için içinde olduğunda her insan mantığını kaybeder ama Asi’yi ben dimdik ayakta gördüm. Babasına o kadar çok sahip çıktı ki şu Cemal denilen dedesine karşı kardeşleri de annesi de mantıklı davransalar azıcık.
nurche / 17 Ocak 2008
 
Asi'de ben bir mantıksızlık göremedim. Baştan beri ailesine düşkün, tuttuğunu koparan, düşünüp karar veren bir Asi vardı. Ama şu an içinde bulunduğu durum ne gerektirir bilemem. Yani ailesi ve babası için teklifi kabul edebilir ki böyle bir şey henüz düşüncede var kesin bir şey yok. Kenan’ın böyle ahlaksız bir teklif yapacağına şaşırmadım hangi arada gelişiyor bu olaylar onu da anlamış değilim. Ama Asi bu teklife sert bir yanıt verebilir Bu da hepimizi sevindirir sanırım.
tugi_gs / 17 Ocak 2008
mercik / 23.11.2011
 
   
Her ne kadar istemesek de Asi Lüle'nin teklifini düşünecek, hatta belki kabul edecek. Bunu ona yaptıran da bir türlü önüne geçemediği gururu olacak maalesef. Demir'in avukat teklifini reddetmesi bunun gibi bir olay yaşayacağımızın teminatı. Üstelik şu anda babasının hapisten çıkması söz konusu. Demir’den hiç bir şekilde yardım kabul etmeyen Asi, dedesinden de red cevabını alınca başka seçeneği kalmıyor ki. Adliyede iş teklif edilip, babasının kefalet parası karşılığında çalışması söz konusu olmadığına göre, nakite çevirecekleri her şeyi maşallah annesi vaktiyle halletmişken, babasını da bir an önce oradan çıkarmak isterken, Asi' den yapacağına emin olduğum tek şey; Lüle'ye Evet demek. Zaten Asi Demir'in yardımını kabul etse veya parayı Lüle'ye bulaşmadan bulsa, Demir niye atlayıp gitsin Suriye’ye. Çaresizlikten, dik kafalı Asi'nin Kenan’la evlenmesini durdurmak için kendini ateşe atmaya karar verdi garip. Çünkü o da biliyor ki Asi kendisine boş değil ve sırf babası için kendini feda ediyor.
bimkolik / 17 Ocak 2008
 
Kabul etmesi, gururu yüzünden olacak fikrine katılmıyorum. Kaldı ki ortada gururu kişiliği zedeleyici, kırıcı bir teklif var bu teklife evet yanıtı nasıl gururu yüzünden olabilir.
sude9 / 17 Ocak 2008
 
Teklifi kabul edip Kenan'la evlenebilir ve babasını kurtarabilir. Ama bu şekilde hem kendinin hem de babasının onuru büyük yara alır. Kenan'la evlenmezse babası hapis yatar belki ama evlenirse babası Asi'nin mutsuzluğundaki payını düşündükçe tekrar tekrar tutsak olur. Özgür ama esaret altında yaşar ruhunda. Kısacası, Kenan'ın bu iğrenç teklifine evet demesi kadar acıtıcı bir şey olmaz Asi ve babası için. Vicdan azabı mı, mutsuz bir evlilik mi insanın içini daha çok yakar sorunuzun cevabı: hem Asi hem İhsan için sonuna kadar başkasına muhtaç olmadan, parmaklıklar arasında da olsa gururlu ve onurlu. Yani özgür kalabilmek vicdan azabını hissettirmeyecektir.
.dreamer. / 17 Ocak 2008
 
Sevgide mantık olmaz.
Duygu olur, eh o da zor kabul edilir. Ama bir kerede kabul ettin mi, sonrasında, gurur da kendini az buçuk rafa kaldırır. Elimizde, önüne geçilemeyen bir aşk, kaybetme korkusu ve bolca kıskançlık kalır.( mantıklı sevgilere biz başka şey deriz )
Fatma- demiş ya insani duygular diye, hiç biri tek başına yaşanamaz diye. Kesinlikle doğru. Kişisel gelişim eğitimlerimden bildiğim en önemli konu "İnsan karakteri değişkendir. Sabitlenmez. Sabitlenmeye çalışılır. Ama yaşanan her farklı olaya başka bir açıdan yaklaşır ve bazen aslımıza uymayan kararlar verir, farklı sonuçlara ulaşırız. "
Ben Asi mantıksız, demedim. Genel özelliği mantıklı olmak değil.
Veteriner bu kız değil mi? Neden çiftlikte o kadar kişi varken, imkanlarının olduğu zamanda, kendine bir muayenehane açmamış. Çünkü babasına yardım etmeyi seçmiş.
Şimdi ne yapıyor, hangi mantıkla açıklanır, çiftliğin tüm sorunlarını kabullenip tek başına altından kalkmaya çalışması. Defne'ye bile söylemiyor. Eminim, hepsinin ufak tefek para eder bir şeyleri var yastık altında.
Annesi mücevherlerinin başına iş gelmesin diye babasına teslim edecek kadar çiftlik işlerinden uzak. Durumlarını biliyor, ama o kadar uzak ki, nasılsa Asi halleder.
İhsan " Çiftlik sana emanet" diyecek kadar ortanca kıza bel bağlamış. Defne neden yetiştirilmemiş. Baba sevgisi dersek olmaz. Diğer kızlar sevmiyor mu?
Üstünüze ne kadar çok sorumluluk alırsanız, bir o kadar da yenisi eklenir. Bir gün geriye baktığınızda, herkes hayatını yaşarken, siz dertler altında yürüyemez olmuşsunuz. Mantık nerede. Duygusallık bu.
Henüz bir kaç mesaj okudum. Devamında da benzer yazılar göreceğimden eminim, ama aldığım eğitim, yaptığım iş ve yaşadığım hayat gerçekleri ne yazık ki sizler ne derseniz deyin, haklı olduğumu söylüyor.
Ben tekrar söylüyorum Asi tamamen mantıksız demedim. Kararlarının çoğunu duygularıyla veriyor. (Birisine tamamen mantıksız demek de mantıksızlıktır)
Teklifi düşünecek. Hepimiz düşünürüz. Durum vahim. Düşünmemesi mümkün değil. Demir olmasaydı hayatında, düşünmeden ‘evet’ derdi. Şimdi düşünmesi için nedeni var.
qsawe / 17 Ocak 2008
 
Asi ile Demir elektriğine kapılmayan yok. Yazmıyorsak bu onları izlemediğimiz elektrikleriyle çarpılmadığımız, bakışlarıyla soluklarımızın kesilmediği anlamına gelmiyor. Bele dolanmaktı. Gözlerinin içine bakmaktı. Uzaktan ktontrolden çıkmaktı. Ne yaşandıysa hepsi bir bir elektriği ile çarpmıştır.
Kızgın bakışları, yalvarır bakışları, hepsini bir arada verebiliyorlar. Kutluyorum. Birçok insanı bu aşk ile ayakta tuttukları için.
dilekce / 17 Ocak 2008
 
Asi Kenan’ın teklifine çok sert çıkmalı;
Aynı teklifi Demir yapsa kıyamet kopardı herhalde.
ayolya / 17 Ocak 2008
 
"Doğru olanı görebilmek midir doğru, yoksa faydasını gördüğün müdür?
Doğru kişinin kendi gerçekliğidir. Gerçek ise kişinin kabul etse de etmese de var olandır. Eğer kişi gerçeği kendi doğrusu kabul ederse işte o zaman gerçek ile doğru aynı olur. Ama bu hiç bir zaman ispatlanamaz. Gerçek bilinemez, ispatlanamaz. Ancak sezilir. Ve inanılır."
Ne alaka diyenler olabilir tabi doğal olarak.
Bu güzel muhabbet ortamı içinde zaman zaman geriliyoruz istemeden de olsa.
Belki farkında olmadan;
-Benim doğrum en doğrudur üzerine doğru tanımam diyoruz. Üzerine düşünelim diye yazdım. Matematikle bile mutlak doğru yok.
Ağustos Böcüğü / 17 Ocak 2008
usayken
 
 
Doğrudur veya değildir, herkese göre değişir ama ben Asi'nin bu teklifi düşünmesini veya kabul etmesini hayatınla ilgili yapacağı yanlış olarak görsem de dünya sonu görmüyorum ve onu anlayabiliyorum.
Bir kere hiç birimiz Asi'nin bulunduğu şartlarda olmadığımızdan, öyle bir durumda tam olarak nasıl davranabileceğimizden emin olamayız.
Normal şartlar altında yapmayacağımız çok şeyi, olağanüstü durumlarda yaptığımız hiç olmamış mıdır? Neticede insanız. Robot değil. Hata yapabiliriz.
Asi’nin de bulunduğu şartlar ve karakteri göz önünde bulundurulursa hata yapması doğal. Üstelik hata yapması için en büyük sebep var: Aşk
Aşk insana en olmadık şeyleri yaptırtan bir duygu olarak tarif edilmez mi birçok kişi tarafından.
Ben burada Asi'nin en çok ta aşkı inkar etmek adına hata yapacağını düşünüyorum. Yani Demir'e inat ve gururundan. Leyla bunun tetikleyicisi olacak. Bazı insanlar aşkından ölse de, acı çekeceğini bile bile, sırf gururundan Asi'nin seçmesi muhtemel diğer yolu seçerler. Zaten bu kadar panik olmaya da gerek yok, nasılsa esas oğlan ve kız ayrılmayacağına göre, bu olay bence tat katacak diziye ve içlerindeki tutkunun daha fazla öne çıkmasını sağlayacak.
bimkolik / 17 Ocak 2008
 
Ben ne öyle bir Asi’yi ne de onu o evlilik kararından döndürmek için uğraşan bir Demir’i izlemek istemem.
fatma-1721 / 17 Ocak 2008
 
"Doğru "ile ilgili çok güzel bir alıntıydı. Hepimiz doğru söylüyoruz/yazıyoruz. Ama aynı şeyleri yazmıyoruz. Çünkü hepimiz, farklı duygularımızla ve farklı bir mantıkla yaklaşıyoruz. Empati yapıyorsak (kendimizi karşımızdakinin yerine koyuyorsak) biraz daha hoşgörülü olabiliyoruz. "Ben böyle yaparım" ile " Böyle yapmalıydın" çok farklı.
Kendinizi Asi'nin yerine koyarsanız, kabul etmek istemeyeceği bir teklifi bile düşünmek zorunda olduğunu anlarsınız. "Şimdiki aklım olsaydı" diye başlayan yüzlerce cümle duyduk. Bu cümleyi sarf edenler, hatayı yaptıkları sırada akılsız değillerdi ki. Ne yaşayacaklarını bilmiyorlardı ya da, iyi düşünmemişlerdi.
Asi, iyi düşünecek. Benim umudum bu. Duygularıyla düşünmeden karar vermeyecek. (ben yine düşünecek diyorum). Başka zaman olsa "Hayır" dedikten sonra, hepimizin temennisi olan okkalı Osmanlı tokadını da, Kenan’ın kulak tozuna (ense kökü ile karışmış ) ekleştirirdi. Şimdi, her ne kadar kuyruğu havada da olsa, kalben kırık, üzgün ve çıkmazda. Babasının durumuna herkesten çok üzülüyor. İşte burada duygusu ağır basar. İkilemi burada yaşar. Ben, bunu yaşamamasını normal karşılamam. Boşa koyacak dolmayacak, doluya koyacak almayacak.
Böyle bir evlilik gerçekleşse ne olur? Mutsuz insanlar silsilesi olur. Asi’den evin küçük kızına kadar herkes mutsuz olur. Dizide evlilik olur mu? Hayır olmaz. Ben ‘evet’e yakın gördüğümü belirtirken, sonunda kabul edecek anlamında belirtmedim.
Öncelikle Asi, keskin sirkeliği bırakacak, küpüne zarar vermekten vaz geçecek. Elindeki tüm verileri değerlendirecek. Mantığı devreye girecek. Kefalet için mutlak bir süre verilmiş olacak, Kenan’a yanıt için bu süreyi kullanacak. Bu arada da, babasının kurtulması için gerekenleri düşünecek. Belki de, Demir'in bildiklerini öğrenecek. Eğer, hiç düşünmeden hareket etmesini beklerseniz olmaz. Bu sefer belki şansa doğru karar verir ama bu bundan sonraki her kararında şanslı olacağı anlamına gelmez.
İnsanlar eğriyi doğruyu düşünerek bulmalı. İlk akla gelen yanıt her zaman, en çok kabul etmek istediğimiz yanıt olur. Ama doğrusu o mudur belli değil.
qsawe / 17 Ocak 2008
 
Sesli fragmanı izledim az önce. Çok güzel bu bölüm ve devamı. Çünkü "Ben gelinceye kadar bir şey deme! Beni bekle Asi" gibi bir şey diyor Demir evlilik mevzusunda Asi'ye. Asi'nin Defne'ye söylediklerini de aktarayım. "Ben Babam için her şeyi yaparım" diyor sanırım. Bir de Demir'e "Kararlarımı sana sormam gerektiğini bilmiyorum" gibisinden laflar ediyor. Kenan’da Cemal Ağa'ya diyor ki "Bu konu da bana siz yardımcı olabilirsiniz" Cemal Ağa'da "Ne karşılığında" diyor sanırım. Yani öyle bir şeyler işte.
life_prenses / 17 Ocak 2008
 
Asi tamda korktuğumuz gibi teklifi düşünüyor ve Demir’in tutuşmasına bakacak olursak kabul etme eğiliminde. Bu konu hakkında aralarında gerçekten de sert bir tartışma yaşanacak gibi.
alperim / 17 Ocak 2008
 
Bunları beklemiyorduk değil mi arkadaşlar? Asi "ben babam için her şeyi yaparım" gibi saçma bir mantıkla teklifi düşünecek, Demir "bekle ben halledeceğim diyecek" falandı fistandı. Hadi şaşırmış gibi yapalım. Ayıp olmasın.
kusursuz / 17 Ocak 2008
 
İnanmıyorum! Asi tamam kafanı toplamak için değerlendir düşün ama böylede yapılır mı? Umarım Asi bizi yanıltmaz. Bölümü tümüyle izlediğimizde aferin Asi deriz.
Bu ne… hep hemcinsimin tarafında olayım diyorum. Olmuyor. Bu seferde Demirciyim. Asi umarım adına yakışır bir bölüm çıkartır. Çabuk kabul etmez, kolaya kaçmaz, direnir…
pas.si.on79 / 17 Ocak 2008
usayken
 
 
Fragmanın yanıltıcı olduğunu düşünüyorum.
Asi teklifi kabul etmemiştir bence ama Demir’e de “kararlarıma karışmaya hakkın yok” demiştir. Kenan’ın teklifini öğrenen Demir Süriye’ye Asi’ye içinden “beni bekle” diyerek gidiyor.
“Beni bekle” sözü “benim tanıdığım gururlu kız olarak kal ve beni bekle, sei bu zor durumdan kurtaracağım, dayan canım” manasında kendi kendisine söylemiş olduğu bir sözdür bence. Demir Asi’nin Kenan’ın teklifini ciddiye aldığını, ciddi ciddi ‘evet’ deme manasında düşündüğünü sansa, öfke kusardı. “bekle beni Asi” diyerek yola çıkmazdı.
Kenan’la Asi’nin dans ettiklerini gördüğündeki öfkesini, “Sen hala o gururlu kız mısın, yoksa kolay yolu mu seçeceksin?” deyişini hatırlıyorum da, şimdi Asi’nin evlenmeyi kabul edebileceğini düşünen Demir “bekle beni Asi” diye çıkmaz yola.
Eğer Asi bu teklifi kabul etmeyi düşündüyse ve Demir de bunu bilerek ona “bekle beni Asi” dediyse ki öyle olduğunu sanmıyorum, o zaman Asi’yi de Demir’i de senaristler daha 12.bölümde çok değiştirdiler demektir.
fatma-1721 / 17 Ocak 2008
 
Asi'nin bu karardan hangi aşamada geri döneceği önemli bana kalırsa.
Yani Asi teklifi kabul edecek ve sonra Demir olayları çözdüğünde mi vazgeçecek? Yoksa kabul etmeden önce düşünme aşamasındayken Demir'in müdahalesiyle 'Evet' cevabı vermeden mi?
Bu evliliğin gerçekleşmeyeceği zaten belliydi.
Onun kadar belli olan başka bir şey de Asi'nin mantığını kullanamayacağıydı.
Ben Demir'in 'beni bekle' lafından, Asi'nin 'Evet' demediğini çıkardım. Herhalde cevap vermeden bekle demek istiyordu. Ne panik olmuştur ama garibim.
bimkolik / 18 Ocak 2008
 
Bir düşünün bir yandan Antakya’ya geldiğinden beri Asi ve ailesinin başına uğursuzluk getiren, dolaylı yoldan da olsa babasına kaçakçı damgasının vurulmasını neden olan Demir. Diğer yanda geldiğinden beri Asi ve ailesinin yanında olan, düştüğü zor durumlardan onları kurtaran (avukat, elektrik faturası), fedakar, iyi niyetli Kenan. Yani Asi onu öyle sanıyor. Evlilik teklifi tabi ki Kenan'ın fırsatçılığı, çok da iğrenç bana göre ama Kenan bu durumu Asi'nin ailesine önceden açtığı için (Asi de biliyor) bu durum fırsatçılık olarak görülmez Asi ve ailesi tarafından maalesef. Ailede herkes onun Asi ile ilgili ciddi düşündüğünü biliyor ve kimse bunu kefalet ücreti karşılığı Asi ile evlenmek istiyor olarak değerlendirmez.
Asi de Demir'e karşı adını koyamadığı bir çekim var(aşk) ama bir yandan olanların sorumlusunun o olduğunu düşünüyor ve olan gücüyle bu çekime karşı koymaya çalışıyor (istese de istemese de karşı koyamıyor anca koymaya çalışıyor Demir'in yanında Leyla'yı görünce nasılda kıskanıyor) özetteki duygusal gel-gitler bu olsa gerek. Demir'in onun kararlarına karışmasına da bir anlam veremiyor hem ailesinin başına gelenlerden onu sorumlu tuttuğu için hem de Leyla ile aralarında bir şeyler olduğunu sandığı için.
Çok zor bunların ilişkisi
gerçek_aşk86 / 18 Ocak 2008
 
Melek-Defne-Kerim ve Demir'in yan yana olduğu bir sahne var. Bana kalırsa Defne orada Kenan'ın yaptığından bahsediyor. Demir kızgınlıkla gidiyor ve Kerim Demir'in arkasından bakakalıyor. Demir’in Asi'ye ilgisinin daha çok farkındadır herhalde. Demir o sözleri içinden söylüyor yorumları var. Asi'ye söylemesi taraftarıyım.
sude9 / 18 Ocak 2008
 
Süheyla İhsan’ı hala seviyor, düşünüyor, yanına gidiyor, ondan bir ışık, bir kıvılcım görmek niyeti ve isteğiyle. Bunu göremediği sürece İhsan için hiçbir şey yapmaz ve yapmıyor da. Cemal Ağa’ya Demir’e verdiği tek cevap olan “çocuğumun babası İhsan değil” demiyor ama İhsan ona yüz verse, bir ışık verse bu kadın ne Demir, ne Melek, ne İhsan’ın ailesi… her şeyi bir kenara bırakır ve İhsan’la aşk tazeler.
fatma-1721 / 18 Ocak 2008
 
Kenan şu anda yaptıklarıyla Asi'nin gözünde kahraman ve o bakışlarda hayranlık var bu da normal bir şey. Herkes kahramanlara hayranlık duyar. Her şeyi Demir yaptı Kenan üstüne kondu… oh ne ala! Amaaa Asi gerçekleri öğrenince Demir için hissedeceklerini düşünsenize. Aşk zaten var ama bunun dışa vurumu için güvenmek şart. Asi Demir'in yaptıklarını öğrenince ona karşı duyguları netlik kazanacak ve aşk için beraber mücadele edecekler.
gerçek_aşk86 / 18 Ocak 2008
 
Asi ve Demir. Güzel gözlü kızımız - Meftun bakışlı oğlumuz. Bu hafta dert bini aşacak gibi. İyi ki onların düştüğü durumda değilim. Siz çocuklara mukayyet olun. Yanlış bir şeyler yapmasınlar. En azından beklesinler bir hafta daha. Demir de demişti zaten bekle diye. Sabır biraz çocuklar. Evereceğiz sizleri.
qsawe / 18 Ocak 2008
Asi Resmi Sitesi / Bölüm Ardından
 
usayken
 
 
Ne Asi-Demir’i... ne yeşili görmek istemiyor gözüm acıda... acıyla aynı anda. Ama Asi-Demir’in acısına inat, gözüme gözüme batıyor bu sahnelerin yeşili nicedir işte... belli ki yeni çıkmakta olan ekin, ve toprağın fışkıran çimende kendini gösteren bereketi... capcanlı, parlıyor çevrelerinde, yaşamın yeni sürgünler vermiş hali. Dallarda da görmeyi bekliyorum sabırla... ne zaman yapraklanacak yaşam onlarda... İçimi rahatlatıyor, biliyor olmak... bu bir süreç... bir yaprak dökümü yaşanır yeni bir yapraklanma başlar... hep böyle olmuş... böyle olacak
e.min / 12 Aralık 2009
 
Meğerse onca acıya, yüreklerdeki ve omuzlardaki ağırlığa rağmen onları çevreleyen yeni sürgünlerin tezatlığıymış beni çarpan...
usayken / 14 Aralık 2009
 
Dizi kurgusu, nasıl oldu da bu renkleri... çimi yerde yeni bitmiş, dalları yapraksız yakaladı. Bu da hesaplanmış mıydı... bu da senaryoda mıydı?
e.min / 14 Aralık 2009
 
Bu canımı acıtan bölümlerden… Asi’nin ağlaması, çaresizliği, Demir’e olan öfkesine rağmen sevgisine ihtiyacı… O çocuk Demir’i seviyor Asi. Köprüde duyduğu itiraftan sonra Asi’nin Demir’in hep o çocuksu tarafına acıdığı ve kıyamadığını hissettim.
demirasiii / 14 Aralık 2009
 
bu bölümün en şanslısı Defne gibi geldi…
neden olmasın…
onların aşkı Asi ve Demir'den farklı…
uluorta... en zor anlarında Kerim yanında… yakınında…
*naile* / 14 Aralık 2009
 
Defne-Kerim… dediğin gibi onlar uluorta bir aşk yaşadılar. Birbirlerinden Asi-Demir gibi hiç saklanmadılar. Demir’in bu kucaklaşmaya bakarken ki hali ilgimi çekmişti. Ona değindim bir parça yorumumda... Defne-Kerim’den 11.bölümde gördüğümüz böylesi bir kucaklaşma sahnesi Asi-Demir için 34’de mümkün olabilecek. Asi kendini Demir’e böylesine ihtiyaçla fırlattığında... aynı ihtiyaçta bir beden bulacak karşısında. Onlar birbirlerine bu raddede açıldığında... Sezon bitiren bir nokta olacak o nokta.
e.min / 14 Aralık 2009
 
Asi Demir birbirinin aynı ve tıpkısı olan karakterler... kendi güzelliklerini beğenip sahiplenen ve ötekinde de aynı şeyleri gördüğü için ona doğru sürüklenip/kendine doğru çekiştiren iki güzel... asıl nedeni buydu aşkın... ve asıl eşitlik de...
psikofat / 14 Aralık 2009