dizifilm/ Asi Bölüm Yorumları
 
gamze_yy / 11.09.2009
 
 
 
Asi “burası benim küçüklüğümden beri sığındığım yer” dedi ve şu an için öyle olmadığını ima etti. Bayıldım bu sahneye. Demir Asi’yi gördüğü zaman kardeşini filan boş verip direk Asi’nin yanına gitti. Asi’yi gördüğü zaman nasıl da gözleri ışıldadı. Süperdi bakışları.
mss.ecem / 23 Kasım 2007,23:14
Asi & Demir ne kadar da güzel konuştular, hayret! Atışmadan hem de! Çok şaşırdım. Çok tatlılardı. Demir Asi’ye bakarken nasıl da daldı gözleri, Asi’nin de konuşması hiç ters değildi. Bakışları çok etkileyiciydi doğrusu
mss.ecem / 24 Kasım 2007
 
Dizinin bu bölümü harika gidiyor
Kuş sahnesi müthişti, ilk defa Demir’i bu kadar hoş gördüm. Asi’ye o kadar güzel baktı ki! Sanki bir an her şeyi arkasında bıraktı ve ‘ben bu kıza aşık oldum işte’ der gibi baktı. Gerçekten çok güzeldi, ne kırıcı sözler ne atışmalar hiç bir şey yoktu, eminim battaniye sahnesi de harika olacaktır.
deniz123 / 24 Kasım 2007
 
İnanamıyorum! Süheyla’nın eşi araştırmış! Bu nedir böyle! Sırlar dökülüyor yavaş yavaş.
mss.ecem / 24 Kasım 2007
 
İhsan Asi’nin gitmesine izin verdi, şaştım kaldım! Ama iyi oldu, Melek de Demir de çok üzüldü. Onlara destek oldu ama Süheyla yılan gibi soktu kıza. İlk önce Defne’yi şimdi de Asi’yi ama Asi altta kalmadı tabi ki cevabını verdi. Resmen geçmişin intikamını kızlardan çıkardı. Ben Asi’ ye üzülüyorum, Demir Asi’ye aşık olduğunda bu teyzeden çok çekecekleri var hem de çok.
Demek ki Süheyla’nın eşi gerçekleri baştan beri biliyordu ama ona bir şey söylemedi, ölüm düşeyinde söyledi, o da pek işe yaramadı. Gerçi Süheyla bu işin peşini bırakmaz ve o da Demir’le çiftliğe gidecektir. O zaman Asi’ye çok kötü davranacaktır eminim ama Asi onun hakkından da gelir.
Battaniye sahnesi geliyor geri sayım başlasın…
deniz123 / 24 Kasım 2007
 
funda
 
 
İhsan Ağa'nın Demir'in yolunu kesmesi ve orada konuşmalarında Demir'in ''artık Kozcuoğlu'nun kuralları yok'' demesi, Demir'in niyetini açıkça belli etti. İhsan Ağa'nın çaresizliği ve Cemal Ağa'nın bundan yararlanması çok kötüydü.
Asi'nin yine iğneleyici lafları beni çok güldürdü, Demir'e ''aynaya bak '' demesi süperdi.
tugi_gs / 24 Kasım 2007
 
Dizinin bu kısmını çok beğendim, Demir ve Asi'nin birbirlerine olan tutumu çok güzeldi. Ayrıca bu bölüm Asi atakta sürekli Demir’i bozuyor, önceki bölümlerde Demir her lafın altından güzel cevaplarıyla geliyordu şimdi alt edilmek çok hoşuna gidiyor.  İneklerin Demir’lerin üstüne gittiğinde siz kulelerde toplantınızı yapın demesi, bununda Demir’in hoşuna gitmesi çok güzeldi.
Süheyla Hanım Asi’ye çok sert çıktı ama bu sefer karşısında Defne gibi naif bir kız yok aynı sertlikte cevaplarını alacaktır ama kadının da bir derdi var, neyse bir de biz öğrensek. Çocuk kimden, İhsan Bey veya ailesi ne yapmış da bu Doğan ailesi bunlara karşı bu kadar öfkeli? Demir ve Asi'nin arabada konuşmaları Asi’nin Demir ve Melek hakkındaki görüşleri harikaydı, çok duygulandım.
sinem* / 24 Kasım 2007
 
Özellikle son sahne müthişti, son sahnede Demir’in demek istediklerini çok iyi anlıyorum, ‘Zamanı hiç saymasak hiç bir şeyi umursamadan sadece bu anı yaşasak geçmişi unutsam ve sana hep böyle bakabilsem’ der gibiydi.  Ahhh Demir ahhh… keşke! Ama geçmişi bırakmak senin elinde ki senin de buna hiç niyetin yok.  Şimdi birde teyze çıktı başımıza. O Asi’yi çiftlikte hiç rahat bırakmaz ben size şöyleyim. Elinden gelen her şeyi yapar onu yıpratmak için. İnşallah Demir buna engel olabilir.
deniz123 / 24 Kasım 2007
 
Demir çenesini durdurabilseydi zamanı durduracaklardı ama maalesef  daha erken, 5. Bölümdeyiz.  Demir gittikçe Asi’ye bağlanıyor onu tanıdıkça ona bakışı değişti. Asi’ye bakarken tuhaflaşıyor artık.  Asi gene Demir’e göre kendini iyi saklıyor. Duygularını Demir kadar belli etmiyor.
sinem*/ 24 Kasım 2007
funda / 07.02.2008
 
 
 
Bu nedir? Nasıl bir bölümdü öyle? Demir ne kadar da açık sözlülük yaptı, helal olsun. Zamanı durdurabilir miyiz? O kadar çok belli etti ki aşkını sevgisini, bir açıkça ilanı aşk etmediği kaldı! Asi’nin ‘durduramayız’ dediği an ki bakışları çok güzeldi Demir’in. Bu bölümde gerçekten duygularını tam anlamıyla ifade ettiler… iyice tutuldular… geçti bile bunu.
mss.ecem / 24 Kasım 2007
 
…ve sonnnnnn… merakla beklediğimiz sahne… battaniye sahnesi süper ötesi! Bir anda Demir öpecek sandım ama olmadı. Demir resmen vuruldu kıza. Bu arada ilerleyen bölümlerde süper şeyler olacak… Asi&İhsan, Demir&Süheyla'ya karşı soğuk savaş yakında…
tugi_gs / 24 Kasım 2007
 
Demir Asi’yi tanıdıkça ona daha da bağlanıyor. Onun bilinmedik yanlarını öğrendikçe ona daha da aşık oluyor.
deniz123 / 24 Kasım 2007
Bu bölümü acayip gerilerek izledim. Yani izlerken en az Asi kadar stresliydim. Ama son sahne o gerilimi yumuşattı. Demir ve Asi sahneleri müthişti. Özellikle Asi'nin bu kadar yakın davranacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Demir bu yakınlığını gördükçe Asi'ye daha da yaklaştı. Ama bir şeyi saçma buldum. Meleğin Asi'yi İskenderun’a giderken yanında istemesi… biraz tuhaftı, yani 40 yıllık dost sanki bunlar.  Hadi Defne’yi yanında istese neyse bir nevi görmezden gelinir ama Asi'yle tanışalı daha 2 gün bile olmadı. Neyse kendine yakın hissetti deyip görmezden gelelim.  Asi'nin ASİliği ön plandaydı. Diğer bölümlere nazaran daha fazla laf yetiştirmeye başladı. İzlediğim en harika bölümdü. Bu kadar akıcı bir bölüm izlememiştik daha önce. Hem de ben bu kadar kaptırmamıştım kendimi. Gerçekten etkilendim!
Neslihan17 / 24 Kasım 2007
funda
 
 
Demir abayı yaktı Asi'ye. Asi ne kadar kızsa da zaten Demir'den etkileniyor ama Demir'in durumu daha vahim, çünkü Asi den ve o aileden intikam almaya çalışan o ve her geçen gün daha fazla şaşıran da o. Bu nasıl bir kız diyor içinden, hem çok dürüst, hem çok saf, hem keçi gibi inatçı, hem çok zeki, hem çalışkan, hem toprağına ve her şeyine sadık… bir sürü özelliğe sahip böyle bir kıza kim aşık olmaz, hayranlık duymaz ki!
Asi ise gıcık olduğu öfkesine anlam veremediği bir adama karşı sadece neden etkilendiğinin sorularına cevap arıyor içinde…
Melek ile Demir'in kardeşliklerini çok beğeniyorum, Defne ile Asi'nin kini de. Asi de hayran kaldı, dışardan görünen Demir'in içte ne kadar farklı ve duygusal olabildiğini anladı.
Şu psikopat çocuğa ne demeli, Melek’in kekini yemesi, bakışları, lafları her şeyi tam psikopat bunun, rolünü çok iyi beceriyor, bravo tebrik etmek lazım.
İhsan bey, ne kadar Asi gibi Asil bir adam aslında, Asi dedi ya, babamı gerçekte tanısan bunları düşünmezdin diye Demir'e, bir gün anlayacak ama iş işten geçmiş olacak, kalpler kırılacak.
Defne yalnız kaldı, aslında Kerim’de ona aşık ama belki ne derece olduğunun farkında değil, çekti gitti İstanbul’a ama bir parçasının orda kaldığını artık eski Kerim olamayacağını yakında anlayacak.
sude_19 / 24 Kasım 2007

Çok güzeldi yine. Hiç bitmesin istiyorum. Ama her güzel şeyin birde sonu var.
e.L_a / 24 Kasım 2007
 
Demir öyle şeyler söyledi ki ekrana yapıştım. Demir’den bu kadarını da beklemiyordum. En azından Kozcuoğlu diye uzak durmaya çalışır, mesafesini korur zannediyordum ama yanılmışım. Aşk işte! Engel tanımıyor. Her ne olursa olsun her şey gözlerde bitiyor.
mss.ecem / 24 Kasım 2007
funda / 07.02.2008
 
 
Yalnız waaaauuuwww...
Bu nasıl bir şey…
Gerçekten süper bölümdü
Çok güzel bir yerde bitti…
Ne dizi bu!
Oyuncular süper…
Hepsi tam diziye oturdu…
Artık Tubamız da tam oturmuş…
Bu arada Süheyla Hanım da,
Mahmut Bey’in ölümünde çok muhteşem bir performans sergiledi.
Bölüm süperdi…
İyi ki öpmedi…
Olayların o kadar hızlı gelişmesinin taraftarı değilim…
Birbirlerini daha tanımalarını istiyorum.
Buket_TY / 24 Kasım 2007
 
Eh beklenen oldu. İki ayrı kutup birbirini itti ve tekrar kendine itti. Olacağı buydu zaten. Ne kadar istemeseler de birbirlerinden etkileneceklerdi. O kavgaları hep ondandı.
narima / 24 Kasım 2007
 
Neriman  Hanım’ın sabunu paylaştırması komediydi, “Bu daha ağır, bunu Defne’nin yastığının altına koyalım”…  sanki altın kiloluktu.
Ben Cemal Ağa’ya çok kızmadım. İhsan her fırsatta senin parana ihtiyacım yok falan filan diye adamı aşağılıyor sonra gidip para istiyor.  Bir de Demir’e gidip 3 sene çalışayım bir sene de benden demesi çok tuhaftı. Sanki Demir’in ona ihtiyacı varmış gibiydi. Bir de İhsan Bey ben Neriman ’ı çok sevdim falan dedi ama madem seviyordun neden kadın hamileyken evlenmek istemedin, Cemal Ağa’yı o kadar yalvarttınız?  Bu sırların en azından bir kaçı hakkında ipucu verilsin çözmeye çalışırken nerdeyse not tutacağız!
sinem* / 24 Kasım 2007
 
Müthiş bir bölümdü. Başta her ne kadar ortalık karışık olsa da herkes birbirine ne oluyor diye sorup dursa da gittikçe bölüm müthiş bir hal aldı. Son sahnede Demir öpecek falan sandım ama öpmedi ama en az öpüşmüş kadar romantik bir sahneydi. Melek’i bu bölüm kucaklayıp öpmek istedim, onun sayesinde Asi Demir’in yanında oldu. Ama benim anlamadığım Melek neden Defne’yi değil de Asi’yi istedi? Ve sonunda beklenen oldu ve Asi-Melek kankiliği başladı. Melek’in bu bölüm yaptı her şey, ağzından çıkan her kelime benim içimi ısıttı.
Demir’in Melek’e mezarlıkta söylediği sözler çok duyguluydu. Özellikle annesinin "iki taş arasındaki bir fidan gelincik gibi yalnızım" işte bu söz beni büyüledi.
İhsan Ağa’ya da helal olsun, o kadar düşmanlığa rağmen büyüklük yaptı Asi’yi temsilci olarak gönderdi, Demir’e baş sağlığı diledi ve üçünü uğurladı ama maalesef bu nezaketi Süheyla Hanım’da göremedik.
merve_polat / 24 Kasım 2007
funda
 
 
Ben de diziyi yeni izlemeye başlayanlardanım, aslında bende yarattığı ilk etki büyülü bir masal havası olduğu idi. Şimdi bir de merak başladı geçmişle ilgili… ‘izem nedir?’ diye.  Mekanlar çok muhteşem, oyuncular da… hele Çetin Tekindor ,Tuncay Kurtiz muhteşem oyuncular!!!
scale / 24 Kasım 2007
 
Bu Bölüm de Tek Kelimeyle Mükemmeldi...
İhsan başlarda sinirliydi, e biraz da haklıydı tabi ama olanları öğrenmesi iyi oldu.
Asi ve Defne’ye kızdı ama Asi babasından özür dileyip gönlünü almasını bildi.
Melek büyük gaf yaparak Defne’nin İskenderun’a geldiğini söyledi…
Bu arada en kötü sahne Cemal Ağa’nın İhsan’a yalvar demesiydi. Ne arlanmaz adam! Demir’in işlerini bozmak için köylülerin tarlalarını almaya karar verdi...
Kerim asabiydi bu bölüm. Defne’ye veda etmeye gittiği an duygusaldı.
Melekle-Asi bu bölüm yakınlaştılar bu iyi bir gelişme.
İhsan’ın Asi’nin Melek’le gitmesine izin vermesi de iyiydi.
En sarsıcı bölüm eniştenin ölüşüydü ama geride birçok soru işareti bıraktı.
Kerim’in İstanbul’a dönmesi kötüydü ama haberi alınca hemen yola çıktı.
Bence Leyla Demir’e Karşı bir şeyler hissediyor. 
Süheyla’nın çocuğu kim merak ediyorum açıkçası?
Eniştesinin öldüğünü öğrenen Demir yıkıldı. Asi ona destek oldu bu da onlar arasındaki ilişki için iyiydi...
Süheyla Teyze Asi’ye de ağır konuştu ama Demir onu korudu...
Ve en güzel sahne Asi’yle-Demir’in sabah gün doğuşunu izlemeleri… mükemmeldi. Hele Demir’in söylediği sözler resmen Aşk gibiydi bence.
Önümüzdeki bölüm daha iyi olacak. Teyze Süheyla da çiftliğe giderse bu İhsan için hiç de iyi olmaz...
fafak37 / 24 Kasım 2007
 
Bazen sözlerin dile gelmediği yerlerde gözler kendini belli edermiş. Gerçekten de bu bölüm öyleydi. Demir dili ile söyleyemediklerini gözleri ile Asi’ye anlattı ki bundan sonrada böyle olur büyük ihtimal. Çünkü Demir ne kadar istese de geçmişte sıkışıp kaldığı için sözleriyle aşkını Asi’ye söyleyemez ancak gözleriyle ve hareketleriyle belli edebilir.
deniz123 / 24 Kasım 2007
*özgür kız* 24.11.2007
 
 
Demir’de intikam duygusu var ama bu İhsan Ağa'ya karşı, kızlarına karşı değil bence... ama Süheyla'nın kini o kadar büyük ki tüm aileden nefret ediyor. Bunun sebebi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.
tugi_gs / 24 Kasım 2007
 
Aslan Demir’in kardeşinden uzak dursun bence durmazsa kötü şeyler olacak.
Demir nasıl Asi’yi teyzesine karşı korudu ama!
[duygu] / 24 Kasım 2007
 
Demir’in intikam duygusu İhsan’a karşı artık. İntikam aşkının önüne geçemeyecek ve gördü ki geçemedi de. Her şeyi unutalım” diyen oydu, hatırlatırım.
mss.ecem / 24 Kasım 2007
 
Öncelikle bölüm fena değildi ama sanki biraz durgun muydu ne?
Bu bölüm Asi niye cenazeye gitti, buna İhsan nasıl izin verdi, Melek niye Defne’yi değil de Asi’nin gitmesini istedi, anlamadım.
Bu dizide o kadar çok sır var ki bir kaç sezon bize yeterde artar bile kafam çok karıştı.  Demek ki İhsan Neriman ’ı çok sevdi, o zaman Süheyla ile nasıl bir geçmişi var?
Hem madem sevdi Cemal Ağa neden yalvardım diyor? Niye sevdiğine inanmıyorum.
Kerim dedi ya “Sen ilk görüşte hiç etkilenmedin mi?” Ne etkilenmesi, adam ilk görüşte aşık oldu farkında değil.
Asi’ye nasıl da içten nasıl da hayran aşık bakıyor, bir kendisini görse Asi’ye bakarken herhalde o da anlardı. Kardeşi bile anladı.
Bakışmalar bu bölüme herhalde damgasını vurdu.
Son olarak ben bu Süheyla’dan korktum… öyle bir konuştu ki!
Neler yapacak bende çok merak ettim kısacası tırstım.
Çemal Ağa ise onun derdi sadece İhsan’la ve babası ile… Demir’e bırakmaz.
Medsul / 24 Kasım 2007
 
Oyuncular arasında ayrım yapamıyorum. Hepsi ayrı bin harika. Bölüm genel olarak çok güzeldi. Her sahnesi etkileyiciydi. Demir Asi’ye tam anlamıyla vuruldu. Gözlerine bakarken, ona hayran hayran bakarken zamanı durdurmak istedi. Geçmişin intikamını alırken ona zarar vermek istemiyor. Belki de Demir’in teyzesinin kayıp çocuğu Asidir. Yani benziyorlar da.
Aklım çok karıştı biraz daha açıklayıcı bir ipucu verseler güzel olurdu. İhsan Asi’ye çalışması için izin verdiğine göre haftaya daha güzel şeyler olacaktır.
pink-k(c) / 24 Kasım 2007
funda
 
 
Bölümün başındaki bakışlardan belliydi zaten dizinin böyle güzel bir sonla biteceği. Demir’in Asi’yi her gördüğünde yüzündeki gülümseme süperdi, ilk bölümdeki Demir’le bu bölümdeki Demir arasında baya bir farklar oluşmaya başladı. Demir’in değiştiren şeyse tabi ki de Asi’ye beslediği duygular.
Aslan’ın Asi’ye aşık olduğunu düşünüyordum ilk bölümlerde ama bu bölüm kesinlikle değişti bu düşüncem. Aslan gördüğü her kadına bakan saplantılı bir sapık. Melek’e bakışları falan feciydi, ben korktum ekran karşısında, Melek yine her zamanki cana yakınlığıyla bir şey demedi ama o da korktu bayağı.
gzd_gzd / 24 Kasım 2007

Ay bu Asi’nin annesi bir gün beni öldürecek. Asi o kalabalığın içinde azarı yiyor ve ağlayarak eve geliyor odasına giriyor ama kapıyı kilitlemiyor. Kadın kapıda durmuş kızım kapıyı açsana diyor Eee be kadın… zorlasana kapıyı. Madem o kadar merak ettin aç kapıyı gir içeri. 
Senden gelecek hayır bir şerden daha iyidir dedi İhsan Ağa Cemal’e ama sonradan lafını yiyip adamdan gitti borç para istedi. Tezatlığa bak… hiç olmadı!
Melek bile anladı abisinin bakışlarının değiştiğini ama bizimkilerde hala tık yok. Ne zaman anlayacak bunlar.
Asi’nin insanlardan saklandığı yer ne kadar güzelmiş… bayıldım. Ama oradaki Demir bakışları daha güzeldi. Bittim ben burada.
‘Umarım anlaşmaya sadık kalırsınız’… kalır Demir’im kalır… yoksa nasıl aşık olacaksınız siz birbirinize değil mi ama?
Demir’le Kerim’in evdeki konuşmasında Demir’e çok kızdım. Kerime akıl veriyor ama yakında ona kim aklı verecek çok merak ediyorum?
Kahvaltı masasında Asi’nin annesine çok güldüm gene. Kadın her şeyden bir haber, garibim benim,  bir de kızlarına dedikleri şeye çok güldüm.
Demir’in Asi’nin kuşu uçurtmasındaki konuşmasında Demir’in Asi’nin yüzünü ezberler gibi bakmasına bittim. Neydi o bakış! Adam resmen aşık artık.
YONCA-ÇINAR / 24 Kasım 2007
 
BUSRA / 25.11.2007
 
 
Demir Asi’ye zamanı durdurabilir miyiz diyor? Sonra Asi sanki bir şey diyecek gibi oluyor ama Demir sözünü kesiyor… “Ama durduramayız değil mi?” diyor. Sonra Asi vazgeçiyor, “Durduramayız” diyor…
…ben başta düşündüm, acayip yakınlar birbirlerine. Demir kızı neredeyse öptü öpecek dedim. Oyle heyecanlı bırakabilirlerdi ama önlerine döndüler… hiç heyecanlı bitmedi. Şimdi biliyoruz ki sabah oldu ve bu sahnenin devamı yok.
karafirtina / 24 Kasım 2007
 
Bu bölümü ben pek beğenmedim Asi ve Demir sahneleri dışında. Biraz havada kalan bir bölüm oldu bence daha iyi yansıtılabilirdi. Melek'in hali çok kötüydü bu bölümde çok dokundu bana. Süheyla gene uyuz gene uyuz. Kocan ölmüş orda sen hala konuşuyorsun biraz tut şu çeneni.
fırtına_ / 24 Kasım 2007
 
Bir bölüm daha geride kaldı ama benim aklım daha çok karıştı. Aslında o kadar stresli izledim ki bu akşam hiçbir şey anlamış değilim. Ama sanki geçmişte olanları İhsan, Neriman ’ın babası, Süheyla ve ölen eşi biliyormuş gibi geldi bana. Adam tefeciymiş! Acaba bunu Demir biliyor mu? Yani o gurur duyduğu paranın ne yoldan kazanıldığını bilmiyordur herhalde!  Şu an kafam allak bullak resmen, bölümü kafamda toparlamaya çalışıyorum.   Anlamadığım bir şey daha var… Süheyla’nın çocuğu İhsan’dansa nasıl olmuş bu? İhsan kendi ağzıyla ben Neriman ’ı çok sevdim dedi peki o zaman Neriman ’ın babasını niye kızımı al diye yalvartmış.  İnsan sevdiğiyle evlenmek için gün doğmuşken naz eder mi hiç. Üstelik bir bebekleri olacakken. Geçmiş gerçekten çok karışık görünüyor ve Demir bildiğini zannederken hiçbir şey bilmiyor. Annesi arada suçsuz yere kaynamış olsa bile teyzesi bir günah keçisi ve İhsan aralarında en masumu haberi yok.
GÜL GÜZELİ / 24 Kasım 2007
funda
 
 
İlk olarak, dedenin ‘başınızı dik tutun’ demesi, İhsan’ı Demir’in çiftliğinde engellemesi müthişti. Ama tabi sonra İhsan’a ‘çök, yalvar’ demesi mahvetti.
Melekcik, çok sıcakkanlı. Hiç de asosyal değilmiş. İhsan Amca, İhsan Amca… nasıl da dolandı durdu, sarıldı. Bir de canım çok şeker… kötü pot kırdı.
''İki taş arasında bir dal gelincik gibi yalnızım'' … “annemin sesi benim için bundan ibaret” diyor Demir. Ah ben bu kadına çok kızıyorum, sen yalnızdın gittin, çocuklarını yalnız bıraktın. yapılır mı bu?
Neriman  komikti; ''güzel vişneden reçel yapılır, iyi nohuttan humus, ya benim kızlarımdan ne yapılır, ev turşusu'' 
Asi babasıyla güzel konuştu, Demir’in çiftliğinde çalışmaya mantıklı bir yolla devam etmesine sevindim.
Kerim Demir’e kızmakta haksız bence, Defne’ye hiçbir zaman kötü davranmadı o. Demir acele ettiğini düşünmekte haksız değil, zaten yapısı buymuş, asktan anlamazmış, Kerim bunu biliyor ama trip yaptı Defne’yi sevmiyorsunuz, bir şey saklıyorsunuz diye. İstanbul’a gitti. Defne gibi bir kızın yataklara düşmesi gerek. Ama salaklıktı İskenderun’a gitmesi. Süheyla beğenmezse beğenmesin deli misin, aşıksan sahip çık. Kuyruğun sıkısınca kaçmak mı aşk! Aşktan anlamayan (!) Demir senden daha iyi aşık! Aman neyse, hiç üzülmedim, sevmemiştim pek zaten. Ay hele o kardeşi yok mu? Cenazede kesin görürüz. Asi’yle ne olacak o zaman acaba, Demir’i kıskanır Leyla. Asi de onu kıskanır belki.
Aslan ne güzel özür diledi öyle (!) of biliyordum Melek'e de yan gözle bakacağını. Melek de safım, nasıl güvendi de onunla Kozcuoğlu çiftliğine gitti. Yolda bir şey olacak sandım, olmadı sükür ama gelecek bölümlerde bir vukuat bekliyorum.
Bu bölümde Asi’nin diğer kız kardeşlerini de daha sık gördük şaşırdım yani.
O sahne… eridiğim bittiğim, koltuğa gömüldüğüm sahne. Kuş uçurduktan sonra Demir’in Asi’ye bakışları. O gözler neler anlattı öyle! “Seni seviyorum, Asi çok güzelsin. Senden çok etkilendim, aşkın nefretimin bile önüne geçti” dercesine bakışlar. Duygularını dizginleyebildi yine de. Asi de o anda bir şey bekledi sanki. Kaçırmadı gözlerini. Of of... bravo Demir, daha doğrusu bravo Murat Yıldırım.
-atmaca da pek şekerdi bu arada -
Ölüm haberini aldığında Demir’in yanında Asi’nin olması da isabet oldu hani.  ''Demir Bey ne oldu?'' baktı cevap yok ''Demir, kötü bir şey mi var?'' Atın şu sizi bizi artık canımm. Ay Asicim nasıl çekine çekine tuttu kolunu… ne güzeldi.
Melek’in İhsan amcadan Asi’nin de onlarla gitmesi için izin almasını çok çok saçma buldum. Defne'yle hatta diğer kızlarla daha samimiydiler. Defne’yi isteyebilirdi mesela. Bu teklifin mantıklı olması için en azından bir Melek-Asi sahnesi koysalardı olurdu. Ama böylesi saçma olmuş.
Demir arabada beklerken Melek’in İhsan’a sarıldığını görmesi ne iyi oldu. Keşke o da İhsan’ın iyi biri olduğunu anlasa. İhsan çok yerinde davranışlar sergiledi, Asi’ye izin verdi Demir’e başsağlığı diledi, Melek’e iyi davrandı. Arabayı dikkatli kullan dedi bir de…
Şu teyzeyi boğayım mı napayım! Nasıl davranıştı o Asi’ye karşı, o üzüntü arasında da becerdi aferin. Aslan diyoruz, kesin olduğunu iddia eden de var ancak bazen hala Asi bu kadının kızı olabilir mi diye şüpheye düşüyorum.
Asi battaniye getirdiğinde Demir gibi ben de şaşkınlık içindeydim, biliyorduk böle bir sahnenin olacağını ama yine de acayip geldi. Demir zaman durdurmaktan falan söz ederken kalbim duracaktı az daha. Gözleri kilitlenmişti ama çözüldü. Keşke öyle bitseydi. Heyecanı kalmadı şimdi, sabah oldu zaten of...
Kısaca, harika ötesi bir bölümdü. Yeni bölümü merakla bekliyorum...
aasiii – 24 Kasım 2007

GULPEMBE72 / 25.11.2007
 
 
Mahmut madem araştırma yaptın madem bir şeyler öğrendin ne diye son nefesini vermeyi bekledin söylemek için. Hem de yarım yamalak sebep:
Süheyla gitmesin kalsın diye...
Neriman  hamileymiş madem, İhsan'la da seviyorlarmış birbirini, neden evlenmesi için Cemal ağa konuşmuş İhsan'la. O kısımda başka bir şeylerde konuşuldu mu dikkatli izleyemedim...
Demir'den son sahnede gelen sözler ilan-ı aşk değil de nedir? Bakmayın bu kadar sevindiğime aslında erken olduğunu düşünüyorum...
Ve tabi en sinir olduğum şahsiyet kesinlikle ASLAN o bakışlar neydi öyle!
Fettan / 24 Kasım 2007
 
Melek’in daha önce sadece tanıştığı hiçbir şey paylaşmadığı Asi’yi İhsan’dan istemesi garibime gitti. Defne’yle daha samimi, neden Defne değil de Asi’yi istedi ki? Belki de Defne’nin bir daha teyzesini görmek istemeyeceğini düşünmüştür.
Demek birinin aklına uyup sürü aldınız Demir Bey. Birine uymak değil birini yanımda, yakınımda tutmak için aldım demek daha doğru olur.
Bu gidişle sağma işi bana kalabilir derken Asi’yi görünce yüzün aydınlandı.
Mahmut daha önce her şey Demir’in eseri ve emeği demişti. Benim küçücük sermayemi büyüttü şimdi nezaketen bizi de hissedar etti her şey onun demişti. Şimdi herkes Mahmut çok zengindi her şeyi Süheyla’ya kaldı diyor.
Daha önce mezarlıkta bir araba mermer vardı. Cemal bile benim hanımın mezarından da mı gösterişli olacak diye sormuştu. Akşam bir baktım normal sıradan bir mezar yapılmış. Açıkçası türbe gibi biz mezar bekliyordum. Şaşırdım.
Demir’in İhsan ve Asiden öğrenecek çok şeyi var.
İhsan onca olana rağmen başsağlığı diledi, kızını cenazeye yolladı, Melek’e normal davrandı.
Asi hiç kimsenin altında kalmayacağı halde Süheyla’nın hakaretlerine acısı nedeniyle saygı duyarak oldukça yumuşak karşılık verdi.
Ne şartta olurlarsa olsunlar nerde nasıl davranacaklarını iyi biliyorlar vesselam.
Demir Asi’nin uzağına düşmekten çok korkuyor. Olayın ertesi günü kahya Asi Hanım henüz gelmedi yeni sürü ile o ilgilenecekti şimdi ben ilgileneceğim deyince hemen celallendi. Git Asi’yi bul gelmeyecekse de haber ver dedi.
Sonrasında sürü ile birlikte Asi geldiğinde yüzünün aydınlanması bu korkusunun daha da anlaşılır olmasını sağladı.
Süheyla çiftliğe gelince ortalık cehennem yerine dönecek.
GULBEYAZ76 / 24 Kasım 2007
funda
 
 
Demir’in kinini intikam duygusunu dün akşam anladık ki annesinin sesi diye hatırladığı
"iki taş arasında bir dal gelincik gibi yalnızım" bu cümle Demir’in bu kadar büyük bir kinin sebebini anlatmış oldu. Çok üzücüydü. Murat Yıldırım’ı oyunculuğu için 
Cemal Ağa’nın dünyalıkları kaçakçılıktan kazanmış. Bu bölümde anlamış olduk.
Sonradan görme olduğunu anlamıştık. Bu bölüm Cemal Ağa’nın, bir de kızının karnında çocukla ortada kalmaması için hem İhsan’a hem de babasına kızını alması için yalvardığını anladık.  İhsanın da dediği dibi yıllardır içinde biriktirdiği kin aslında boşunaymış, İhsan Neriman ’ı sevmiş.
Enişte kanunsuz işler yapan bir adammış ama Süheyla’yı çok sevmiş. "Ben mucizelere inanırım. Sen beni buldun ben de sana elinden zorla aldıkları çocuğunu bulmak istedim. Çok aradım onu bulmak için. Bebeğin ebesi anneyi kandırdık demiş, sen çığlık atmışsın çocuğunu istemişsin." Süheyla’nın çığlıkları, son nefese bırakılan sözler…
Süheyla’nın Demir’e cenaze işleminden sonra “İstanbul’a dönelim… durdur beni Demir durdur beni”… Demir’inse “Artık çok geç” demesi, Süheyla’nın “bilmiyorsun” demesi, yalvarması… artık onun da bu intikamın içine gireceğini, geçmişiyle hesaplaşacağını hissettim… bakalım neler çıkacak.
patasana dilek / 24 Kasım 2007
 
Bu bölüm çok güzeldi. Murat Yıldırım'a bu bölüm yine bir kez daha hayran oldum konuşması bakışları bir harikaydı. Ama bunu Tuba Büyüküstün için söyleyemeyeceğim. Bana göre bu rol Tuba'ya hiç yakışmamış, sert bakışlar falan. Bence Tuba daha naif bir bayan olduğu için bu rolü ona yakıştıramadım bir türlü.
delfin23 / 24 Kasım 2007