usayken
 
 
Leyla Demir’e Asi’nin geldiğini söylemedi.
Aynı şüphe bende de oluştu. Acaba söyledi mi? Gerçi sonuç fark etmeyecekti zira Demir kapılarını o an için Asi'ye kapatmıştı. Demir'in bu kızınca küsme işi hoş değil, bir erkek bu kadar küsmemeli, devamlı karşısındaki açıklama mı yapacak?
İhsan Bey’in “çiftliğinde çalışabilir miyim?”*filan diyeceğini sanmıyorum. Bu çok gururlu olduğu söylenen biri için alçaltıcı. Ama başka önerisi olabilir belki “Asi'nin çalışmasına izin veriyorum” diyebilir.
Neriman bence de entrikasız, şeffaf bir karakter. Zararsız biri ve iyi bir anne. Belki Nur Sürer'in katkılarıyla seviyorum. İhsan Bey’den daha dürüst, belki o kadar gururlu değil ama dürüst. Ve ilk kez kocasının kendisinden bir şeyler gizlediğinin farkına vardı bu travmayı yaşıyor, belki ummadığımız bir eş profili ve performansı çizecek .
siyah-beyaz / 26 Ocak 2008
 
"Bekle beni." Umut vaat eden ama açıklaması olmayan sözler. İnanmak isteyenin, tam da duymak istediği sözler. Asi, inanmak istiyordu zaten.
Aslan, arabanın gidişinden. Diğer arabadakileri gördü ise, ondan. Bir şeylerden şüpheli gözlerle takip etti. Ya da, bu hissi vermeyi başardı.
Demir ile Kerim'in, arabadaki ilk sözleri, içlerinin sıkıntısını yansıtıyordu "Bülent'i geri getirebilirsek". Kendisini, bunu yapmaya mecbur hissetmek, ama tehlikeleri de bilmek. Yine de vazgeçmemek. Neden? Yanıtı kalplerde gizli. Diller başka şey söylese de.
Asi, Lüle'nin yanına döndüğünde, Demir ile yaptığı konuşmayı açıklamadı. Lüle de önemsizmiş gibi yaparak geçiştirmeye çabaladı. Ama, sadece miş gibi yaptı. Önemli. Hem de çok önemli bir konuşmaydı. Evlenme teklif etmiş biri, ortada bırakılarak gidilmiş, bir başka erkekle, uzaktan bakanın, romantik olarak bile yorumlayacağı bir konuşma gerçekleşmiş. (Bu Lüle tam bir hödük. Her şey ortada. Görmemezlikten gelmek neyin çözümü acaba.)
Daha önemli meselesini konuşmak isteyen Lüle'yi, nasıl bertaraf edeceğini düşünen Asi, önce Fatma hanımdan medet umdu.
Aslan ile annesinin muhabbeti çok hoştu. "Almanyalı var ya. Adı neydi?" ekşi bir suratla soruyor. Adam 5 bölümdür dizide. Oyuncular bile ezberleyememiş adını. Aslan'ı 4 bölümdür seviyordum zaten. Ama bu 5. bölümdür ki. İyi ki sevmişim bu çocuğu dedim. "Kenan kılı mı?"
"O adamda bir yapıştı ki kene gibi." "Hiç hazzetmiyorum o heriften" ana oğulun muhabbetleri, sarılmaları, Aslan'ın aslında, sert mizaçlı ama gerçek bir kötü olmadığının, kalbinde sevginin de olduğunun kanıtıydı. (ben biliyordum zaten)
Bu arada, Lüle'nin, ileri safhada psikolojik sorunları olduğunu, Pamuk Prensens masalının, Pamuk Prens versiyonundaki cadı üvey anne yerine, cadı damat adayı modunda ayna konuşmalarını izlerken anladık. Bu adamı, Bakırköy falan paklamaz. Yazık bizim doktorlarımıza. (kazak o kadar kötü ki. Dizinin içinde özel repliği vardı) Hizmetçiyle karışık bir eş modeli izledik Kenan'dan. Künefe yaptıracak. Vay vayyyy!
Kararlı Aslan. Silahı aldı ve yola çıktı. Başının belaya gireceği kesin. Ama o da gözünü karattı. Defne ile karşılaşması Kenan'dan "Almanyalı da burada" diye bahsetmesi. Defneyi uyarması iyiydi.
"Asi". Bu sesleniş de tehdit var. Demir ile kaç sefer kavga ettiler, kaba şekilde kolunu tuttu. Sert sesle konuştu. Ama hiç birinde, bu tehdidi hissetmedim. Burada, insanların istedikleri olmadığı zaman nasıl çirkinleşe bileceklerini de gösteriyorlar.
Cemal Ağa, konağa sıkıntılı döndü. Bu arada, Neriman Asi'ye, "Hayır mı diyeceksin Kenan'a" diyor. Asi ise, "Anne evlilikten bahsediyoruz. Önce sevmek gerekmiyor mu?" sen sevmenin ne olduğunu öğrendin mi Asi kız. Öğrenmiş öğrenmiş.
"Babamın kefaletini ödeyecek diye onunla evlenemez ki anne". Defne'den gelen destekler sonsuzdu dün "zaten babam duyarsa da çok kızar"
"Ama bu evlilik babanı kurtaracak tek çare. Başka bir şey geliyor mu aklınıza."
"Çare düşünüyorum. Ama bu Kenan'la evlenmek değil. Benim için herhangi biri. O'na aşık değilim" Asi, kime aşıksın. Var mı birileri. Biz tanıyor muyuz? Bak söyle aranızı yapalım. (bunların bir şey yapacağı yok. Bu işe bir el atalım) Neyse şaka bir yana, Asi, sevginin aşkın olmadığı bir evliliği, babası için bile kabul etmeyeceğini söyledi burada. Bu belki de, ilk defa babası için, kabullenmeyeceği bir şeydi. Asi'nin dönüm noktasıydı bu.
"Babanız da benle ilk evlendiğinde bana aşık değildi. Zamanla oldu." zamanla aşk olur mu bilmem. Bence süreye yayılan sevgidir. Aşk daha anlıktır. Kısa bir andan bahsetmiyorum. Aşk başlar, bitmez ama sevgiye daha uzun soluklu, daha durağan ama yaşanması daha güzel bir sevgiye dönüşür.
Melek, içten candan bir geçmiş olsun ile karşıladı İhsan ile Asi'yi.
Süheyla'da yarı içten sayılacak bir geçmiş olsun diledi. Durumdan haberi olmadığını, açıkladı. Bu Asi'nin geldiği gece söylediği sözleri haklı hale getirdi. 10 gün belki uzun bir süreydi. Ama bilinmeyeni katlanabilir hale getirmek için uygun bir süreydi. Kim bilir belki de Demir, genelde uzun iş seyahatlerine çıkıyordu.
" yeğenine borçluyum özgürlüğümü. Daha da önemlisi şerefimi" evet artık maddi ve manevi borçlusun Demir'e. Bazı şeyler değişse, Demir'in bir an bile düşünmeden sileceği borçlar bunlar. Kendisi de farkında. Asi'nin tek bir lafı ile borç-morç kalmaz. Ama bu borçlar şu an iki aşığın arasındaki en büyük engel.
Gururlu Asi, Demir açılmadan hislerini belli etmek istemez. Demir'in, borçlardan kurtulmak için, kendisine yanaştığını düşünmesini istemez. Demir açılamaz. Asi'nin, borçların tahsilini başka yollarla sağlamak istediğini düşünmesinden korkar. Bu aşk itirafı, sessiz sakin bir şekilde olmaz. Duygu patlaması şart. Sakin sakin " ben seni seviyorum" ı ıhh. Doğaları gereği sakin konuşsalar da, birbirlerini yemeden duramıyorlar. Ama iş aşk itirafına gelince bu sakin olmaz. Dans sahnesinde, çok can yakıcı laflar, sakince söylendi. "bekle beni" sakince söylendi. " beklemedin beni" yine sakince söylendi. Bunları Demir söylediğine göre, itiraf Asi'den gelir mi… bağıra çağıra.
qsawe / 26 Ocak 2008
 
Kerim de ne güzel zaman seçti tam söylemek için Demir de aslında inkar etmedi. Tam olarak ne alakası var gibi bir soru sorardı öyle olsa, bence aslında Demir de Kerim’e anlatmak istiyor hissettiklerini ama kendine bile konduramıyor ki.
chilena / 26 Ocak 2008
 
Umut; Bizi hayata bağlayan, en zor anlarımızda kulağımıza ve yüreğimize huzur verici cümleler fısıldayan görünmez dost.
İşte bu sihirli kelimeydi Kozcuoğlu ailesini ayakta tutan. İhsan Bey'in suçsuzluğuna hep inandılar ve gerçeklerin bir gün açığa çıkacağı düşüncesinden hiç vazgeçmediler. Onların, bu yaşanmışlıkların verdiği yorgunluğundan yararlanmak ve kendi bencil istekleri için kullanmak isteyen akbabalar türedi. Ama karakteri ve yüreği Demir gibi sağlam biri vardı ki, tüm bu akbabaların heveslerini kursaklarında bıraktı.
Olaylar, zincirin birbirini takip eden halkaları gibi ard arda geldi. Bunların sonucunda kendini, işlemediği bir suçun sahibi olarak bulan İhsan Bey ailesinin özellikle de Asi'nin kendisi yüzünden olmadık sorumlulukların altına girmesinden hep korktu. Ama şunu bilmiyordu ki dışarda kendisinden habersiz dolaplar dönmeye başlamıştı bile. Asi ile evlenmeyi kafasına koyan Kenan, onu bu evlenmeye vicdanen mecbur bırakmak için kefalet parasını ödeme talebinde bulundu. Evlenme teklifi ile kefaleti ödeme teklifini bir arada yaptı ki, aklınca kapıldığı bu zorluk akıntısı içerisinde Asi onu tutunacak bir dal olarak görecek ve teklifine büyük bir minnettarlıkla evet diyecekti. Fakat işler umduğu gibi gitmedi. Her ne kadar o an için, babasını kurtarabilmek adına ortalı bir konuşma yapsa da Asi ona evet demedi. Ama kendinden emin olan zavallı Kenan bu arada kalmış cevabı bile, evet olarak idrak etmiş olacak ki kefalet parasını ödemekle kalmadı, İhsan Bey'i kayınpederim sözleriyle anmaya bile başladı. Ama bu hayal aleminden düşüşü, yükselişi kadar hızlı oldu.
Diğer bir tarafta ise zorlu adımlar atıldı. Demir, Kerim ve daha sonra rastlantılar sonucu bu ikiliye katılan Aslan, Bülent Bey'i sınırdan geçirmek ve suçunu itiraf ettirerek Kozcuoğlu ailesi üzerinde ki karabulutları dağıtmak için büyük çabalar harcadılar. Başarıya ulaştılarda. Ama bu başarı Demir'i, ulaşmak istediği iç huzuruna götürmeye yetmedi. Aldığı, Kenan Bey tarafından kefalet ödendi haberi onda hayal kırıklığına neden oldu. Çünkü İhsan Bey'in kefaletinin ödenmesi demek onun için Asi’ye giden yolun kapanması demekti. Onun gözünde kefalet için verilen bu para Asi'nin ona olan güvensizliğini ilan etmesi ve bu zamana kadar kalbinde çizdiği Asi resminin tamamen hayalden ibaret olması demekti. Bu yüzden kırgınlığı da o derece büyük oldu. Asi'yi dinlemek bir kenarda dursun onun gözlerine bakmadı bile. Çünkü gözlerine her baktığında içinin titremesine neden olan kişiyi kendinden bu kadar ayrı ve yabancı hissetmek ona çok acı verdi. O kadar acı verdi ki, sözleriyle onun da canını yakmak istedi.
Bundan sonra olaylar nasıl gelişir bilemiyorum. Ama şunu biliyorum ki ortada, gerçek bir sevgi varsa eğer bu sevgiyle atan kalpler er yada geç birbirini bulur ve kenetlenir. Bu yolculukta karşılarına çıkacak olan zorlu kapılara rağmen. Çünkü Barış Akarsu'nun da dediği gibi "Sevgi her şeyin anahtarıdır"
Kara İnci / 26 Ocak 2008
nur(g) / 19.01.2012
 
 
Kilis de yaşayan akrabalarım var Haleb’e hafta sonu market alışverişine gidip gelirler. Haleb’e gitmek Antep’e gitmekten daha kolaydır.
Asi’yeDemir / 26 Ocak 2008
 
Avukat meselesine bende dün izlerken çok takılmıştım. Müvekkili hakkında bu kadar konuşmamalıydı diye. Sonra şunu düşündüm. Avukat, dürüst olmak zorunda. Bir yalan ile gitmek istemiyor. İlk geldiğinde de bundan hoşlanmadığını belli etmişti.
Diğer bir sebep ise, olayların doğruluğunu başka kim açıklasa, bu bölüme kadar çizdikleri imajı yıkacaklar. Bir tek Kerim, anlatabilecek durumdaydı. ama, bunu anlatması Demir'i sinirlendirebilirdi.
En tarafsız Avukattı ve en güzeli oldu.
qsawe / 26 Ocak 2008
 
Sonuçta dava bitmişti. Avukatı her ne kadar Demir Bey tutsa da, İhsan Bey in avukatıydı da. Dava olumlu sonuçlanınca pek tabi Demir İhsan Bey için yaptığı tüm fedakarlıklar doğrultusunda ve mesleğine karşı sorumluluğundan dolayı kendi inisiyatifini kullandı. Zaten Demir bunu saklayacak değildi. Özellikle o durumda İhsan Beyden. Sadece Demir kendi açıklamak istemedi. En uygunu avukattı. (mütevazi Demir)
pas.si.on79 / 26 Ocak 2008
 
Asi Demir'i merak ediyor sormak için çiftliğe geliyor. Süheyla Melek'e kimseye konuşulan konudan bahsetmemesini tembihliyor görünmesin diye avukatı içerde bir müddet daha tutuyor. Buna bakıp Demir'in gizli kalmasını istediği için o da bu isteğe riayet ediyor görünümü çıkıyor ama Asi'nin yanına gelişi tavrı ve cevap verirken ki ses tonu, vurgusu niyetinin hiçte öyle olmadığı izlenimini veriyor.
İhsan teşekkür için geldiğinde Süheyla'nın daha yumuşak ve anlayışlı bir hali yüz ifadesi oluyor. İhsan ile konuşmak adına ilk adımı atan taraf oluyor. Gözleri parlıyor. Asi ye de geçmiş olsun diyor ama İhsan'a gösterdiği ilgi alaka ve yakınlığın zerresi yok, gülümseyen göz ve ifadeden eser kalmıyor bilindik sert halline dönüyor. Kozcuoğlularından intikam alma peşinde olayın yaşandığı zamanlarda olan kişi İhsan. Ama Süheyla'nın tavır takındığı ve bunu göstermek için çabaladığı kişi Asi. Demir'in Asi'ye alakasının farkında olmasında da bu tavrının etkisi var tabi. Hal böyle iken intikamdan hala bahsetmesi tuhaf. Neden kimden ve ne için? Bu soruların cevabının hiçbirinde İhsan olmadığı muhakkak. sude9 / 27 Ocak 2008
 
“Başka yerlerde duruyoruz”
Farklılaşan bir Demir var. Evet, söyleyeceğini açık açık ifade ediyor ama çok ağır bir biçimde. Asi'nin satın alınan, gurursuz, mücadele etmeyip kolay yolu seçen biri olduğunu vurguluyor. Asi tavrının nedenini bilmiyor sonra anlıyor ama Demir peş peşe sözlerini sıralayıp ağır ve kırıcı konuşuyor. Beklemediği tavır ve sözler ile karşılaşmak üstelik sevdiği kişiden bunları duymak haliyle donakalmasına neden oluyor. Aklı babasında, Bülent gerçeği söyler mi babası kurtulur mu düşünceleri var üstüne bir de Demir'in tavrı ve sözleri. Afallaması, konuşamaması doğal. Kendisini toparlayamadan avukat geliyor durum hakkında izahat veriyor. Demir'in Halep macerasından, Aslan'ın başına gelenlerden ve Bülent'in söylediklerinden haberdar oluyor. Oldukça karmaşık ve üst üste gelen olaylar. Tüm bu karmaşıklık giderildiğinde tabi Demir'in öfkesinin dinmesini de beklemiştir yanlış anlamayı gidermek adına çiftliğe gidiyor ama Demir ile konuşamıyor.
sude9 / 27 Ocak 2008
 
Baştan anlam veremediğim bir Asi tavrı oluştu Kenan’a karşı. Babasının durumundan kaynaklanan bir suskunluk mu desem yoksa gerçekten öyle olması gerektiği için mi desem. 12. bölüm sonu ve 13.bölümde vermiş olduğu bu suskunluk.
Kenan’ın Asi’ye karşı sert davranması mesele bir: 12. bölüm sonunda burada biraz Asi karakterine karşı haksızlık yapılmış gibi gördüm. Kenan’ın o tavırları yani bunu en azından Demir yapsaydı Asi’miz lafıyla sözüyle yer bitirirdi. Daha atak bir Asi tavrı beklerdim.
İkincisi: Demir’in karakolun önünde söylediği sözler. Evet, çok ağır sözlerdi yenilir yutulur tarafı da yoktu. Haklı mıdır? Demir bildikleri karşısında söylediklerinde haklıdır. Burada konu olarak Demir’in haklılığını savunduğum yok. En azından Asi orda bazı meseleleri söyleye bilirdi suskunluğuna gerçekten bir anlam veremedim.
Diğer bir başka ve en önemli mesele bence Demir’in İhsan Bey’in tutuklanmasından olayın çözümüne kadar gerçekten bir mütevazilik örneği göstermesi. İnan dönüp bakın normal yaşantımızda bile gerçekten böylesi mütevazilik örneği gösteren insan sayısı çok azdır. Demir karakterine uyan bir mütevazilikte olayları halletmesi çok hoştu ve keyifle izledim. (hatta hızımı alamadım bugün Euro d de izledim.)
Son bir tespitim ise güven… artık Asi ve Demir arasında bir daha dizimiz boyunca güven sorunu yaşanmaz diye düşünüyorum. Beklemedi Asi kabul de etti beklemediğini ama Demir gerçekten zor canı pahasına gitti Bülent’i getirdi ve olaya kökten çözümü buldu.
Bunca olup bitenden sonra kalkıp da sevgili senaristlerimiz Demir ve Asi arasında bir güven sorunu bir güven bunalımı yaratırlarsa, bunca yaptıkları mantık hataları (aynı yerde Kerim’in telefonunun çekip Demir’in telefonun çekmemesi, yaş meselesi olayı zaten enine boyuna sevgili qsawe ve bazı arkadaşlarımız irdelediler) zincirine büyük bir halka daha eklemiş olurlar. Şimdiden söyleyeyim.
unutulmayan / 27 Ocak 2008
 
Karakol kapısında, Demir o kadar laf söylüyor. Asi susuyor. Olmaz. Akla mantığa aykırı. Hiç kimse bu kadar ağır cümleleri tepkisiz dinlemez. Açıklamaya çabalar. Ki bu da yapılabilirdi. Asi anlatmak ister Demir dinlemez. Asi anlatamaz, böylece konuşamamış olabilirdi. Ama o kadar ağır laflarla karşılaşacak ve susacak Asi! Iı ıhh olmadı. Neler yapardı.
1. Konuşmaya çabalardı.
2. Kaba kuvvet kullanabilirdi. Tokat mesela.
3. Arkasını döner o inerdi merdivenlerden. Demir, ne yaptığını düşünür. Belki peşinden giderdi.
4. Dumur olur kalır, Demir merdivenleri inince aklı başına gelir. O lafları yiyemeyeceğini anlar, peşinden koşar, önüne geçer ve ne olduğunu haykırırdı.
5. Hiçbir şey yapmaz. Anlamaz şekilde bakar ve susar. Bunu yaptı işte.
qsawe / 27 Ocak 2008
 
Demir'in çıkışının verdiği şaşkınlık, ardından kendisinin de Demir'in yanlış anlamasında rolünün olması. Bunu da babasına itiraf etti zaten. Demir'e de itiraf etmeye gitti ama Demir onunla görüşmeyi reddetti. Bazı arkadaşlar Leyla acaba söylemedi mi demişler. Leyla söylemese bile Demir camda Asi'nin gelişini gördü ve arkasını dönüp gitti. Asi ile konuşama ve kaçma sırası Demir'e geldi. Asi'nin bundan sonra Demir'in ardından gitmesi şart. Gönlünü kaptırdığını dile getirmese bile borcu olduğunu dile getirebilir.
İhsan Bey ve Asi, Demir'in çiftliğine gittiklerinde Demir Asi'ye en uzak açıyı seçerek İhsan Bey’in yanına geldi. Asi ile kolay kolay yakın düşemeyeceklerinin bir işareti daha. Asi'nin fena halde bir yerde sıkıştırması şart, yoksa Asi ile kesinlikle konuşmayacak.
flytomoon / 27 Ocak 2008
 
Yazarlarımız ne yapıyor böyle? Önce tokat sonra tüm kızgınlıklarından Demir bu kadar kırıcı olmak zorunda mı? Evet, Asi de kırıcı oluyor ama en fazla “git buradan, seni istemiyorum, yaşadıklarımızın sebebi sensin gibi sözler söylüyor. Demir’in adliye önündeki sözleri çok çok ağırdı. Sebebi ne olursa olsun gözünden bile sakındığın sevdiğin insana bunlar söylenmemeliydi.
gulucuk / 27 Ocak 2008
 
Cemal Ağa kahvede adamın birine “sana bir şey ısırmalıyım mı?” dedi. Adam da “hayırdır, ne istiyorsun?” dedi. Artık nasıl bir izlenim bıraktıysa, insanlar onun karşılıksız bir iyilik yapmayacaklarını biliyorlar.
jolie / 25.10.2009
 
   
Demir ne kadar haklı olursa olsun “Seni tanımamışım, satın alınamaz sanmışım” sözcükleri ağzından çıktıktan sonra haksız duruma düşüyor gözümde. Asi atını öldürdüğünde bile bu kadar ağır konuşmadı Demir Bey’e. “Onu paranla satın aldın ama sevgisini alamazsın, onu benim kadar kimsenin sevemeyeceğini bilir” demişti. En ağır lafı bu olmuştu Asi’nin Demir'e. 3 bölümde de “Görgüsüz” demiş, tokadı yemişti. Adı Asi kendisi kadife gibi bir ruh taşıyan esas kızımız. Demir'in tüm kaba davranışlarına rağmen kızımız Asi’ye gibi davrandı Asi gibi değil. Hak etmedi bunu Asi, hak etmedik biz.
Şimdi bakıyorum eski bölümlere, Asi'nin gözlerine baktığı an eriyip giden Demir, Asi bakmadığında onu kendine çevirip zorla gözlerinin içine bakan Demir, aynı gözlere bakarak sen satılıksın diyebildi. “Böyle mi tuttu belinden, böylemi baktı gözlerine” diyen Demir nerde! Nasıl dile geldi bu kadar uygunsuz kelime o gözlere bakarak anlamıyorum.
Asi’yeDemir / 27 Ocak 2008
 
Demir’e bu kadar yüklenmeyin. Demir Asi’den çok zor zamanlar geçirdi ve Asi’ye tavır yapması doğal. Sonuçta Demir Asi için o kadar şey yaptı ona beklemesini söyledi ve Asi beklemedi. O an adliyede kızması normal. Tamam, ağır konuştu ama farkındaysanız öğrendikten kısa süre sonra dedi bunları. Yani kızgınlığı hat safhadaydı ama bu bölüm yani 14. bölümde anlayacaktır hatasını. Asi de özür diler Demir de diler, barışılar gibime geliyor.
Güneş-07 / 27 Ocak 2008
 
6. bölüm…
Demir: Doğru, babanın senetlerini çalışarak ödeyecek ve bitireceksin. Herkes gibi çalışmaya mecbursun. Ama ben deden Cemal Ağa ile ortak olmaya mecbur değilim. Unutma, senin üzerinden benimle ciddi ciddi pazarlık yaptı.
Asi: Konu ben olunca dedemde ne yapacağını bilemedi.
Demir: Evet Asi Hanım, dedenle senin için pazarlık yapmış olduk. Yani seni pazarlık konusu yapan bitek ben değilim. Nasıl, hoşuna gitti mi?
Demir, Asi'ye karşı çok sertleşiyor. Demir'in sözleri offf offf.
Asi’min neden tepki vermediğini şimdi anladım… “Deli(Demir) yine bir şeylere sinirlendi, bilip bilmeden konuşuyor. Kendi kendine konuş dur, sana doğruyu anlatacak halim yok. Nasıl olsa Kerim var, ne olup bittiğini sana anlatır. Bir sonraki bölüm yumuşarsın nasıl olsa” demiştir.
sevda123 / 28 Ocak 2008
 
Demir bazen sinirlenince çok sertleşiyor. O sahnede dediği: “Dedenle senin için pazarlık yapmış olduk”, son bölümde “Benim tanıdığım Asi satılık değildi” demesi kadar ağırdı. Ben hep Demir’in karakterinin mükemmelin ötesinde olduğunu savunmuşumdur. Hala da savunuyorum. Böylesi sertleşmesi de yaşadığı çok büyük acılara ve hüzünlere, bazen hayal kırıklığına bağlıyorum. Ettiği laflar gerçekten çok ağırdı orada. Off Demir’im… bazen çok fena sinirleniyorsun. Asicik / 28 Ocak 2008
 
Bu diziyi bu yüzden seviyorum. Sadece Asi ve Demir birleşir mi, birleşmez mi üzerine kurulu değil. Hikaye o kadar güzel yazılmış ki, izleyeni tek bir konuda sabit bırakmıyor. Bütün karakterler etkin.
sevda123 / 28 Ocak 2008
 
İhsan'ın Demir den isteyeceği ne olabilir? Adam borç içinde parayı hemen çıkarıp Demir'in avucuna veremez. Evde bir iki eşya var o da Aslan tarafından satıldı. Koyunları vardı nereye kayboldu belli değil. Asi'nin atı ölünce tüm hayvanlar yas tutup kaçtı herhalde. En son Aslan 2 büyük baş kaçırıyordu. Yapacağı tek şey var o da Demir'in çiftliğinde çalışarak borcu kapatmak. Kendisi çalışmak isteyecektir beni yanında işe al bu şekilde sana olan borcumu ödeyeyim. Asi'yi de söyler mi? Bilinmez ama İhsan çalışırsa Asi haliyle çalışır. Elde bir çiftlik vardı yakında o da gider diyordu. Çiftlik Demir'e gidecek. Demir’den oturma izni isteyebilir. Karşılığında kirasını verir borcu ödediği zaman yine çiftliğin sahibi olur. çiftlik konusu abartı oldu kabul ama çalışmayı isteyecektir, başka nasıl borcunu ödeyebilir ki. Topraklarında gömü yok.
sude9 / 28 Ocak 2008
 
Güzel yapımları reyting korkusu olmadan artık kanallarda izlemek bundan sonrada güçleşecek gibime geliyor.
Gerçekten Asi dizisini 8. bölümden sonra izlemeye başladık ben öyle keşfettim. Korkuların atıldığı, tedirginliklerin geride bırakıldığı bölümler 8 ve sonrası bölümler olmuş. Dönüm noktası diyebilirim 8. bölüm için.
Bizlere gösterilmeyen ya da müzikle kamufle edilmiş İhsan Bey ve Neriman konuşması, Asi’nin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş. Oradan sonra ben Neriman’ı garip diye nitelendiriyorum. Sen Demir ve ailesinin başına gelenleri öğren, gerçekten facia niteliğindeki olaylara Neriman usulü bile tepki verme! Gördüğüm kadarıyla bütün her şeyi İhsan Bey anlatıyor, öylesi bir izlenim verilmiş. Ama ne hikmetse, bütün her şeyi öğrenen Neriman, bütün olaylara yangına körükle giden Neriman, nedense bu olaya karşı hiç bir tepki vermiyor. O zaman pek dikkat etmemiştim ama salim kafa ile izlerken o kısımlarda bariz hata yapıldığını düşünüyorum.
unutulmayan / 28 Ocak 2008
 
Neriman, ileri safhada garip. Nerede ne yapacağı belli değil. Entrikacı kadınlardan bahsederken kendisini tarif ettiği çok net. O sahnede de, lüleyi bir anda, tam ters istikamete yönlendirecek cümleleri sıralamıştı. Babasının kızı Neriman. Biraz cahil, çokça cin. Amacına ulaşmak için, ne yapması gerektiğini, karşısındakinin ne olacağını düşünmeden yapıyor. Oldu-bittiler onun hayatının vazgeçilmezleri.
Süheyla'nın, hareketleri ilk bölümlerde, son derece tutarsızmış. Demir'e vaz geç, geri dön diyen, cenazede, durdur beni diyen kadın, Antakya'ya gidince, tüm saygı gerekliliklerini bile unutmuş. Düşmanında olsa, yeğeninin yanında çalışan bir genç kıza, yeğeninle konuşuyor diye kızıp, kıyameti kopartamazsın. Ayıp denen bir şey var. (anımsayacağınız, fuların yere düştüğü, alırken de nedense ellerin birbirine dolandığı sahne)
Aslan'ın şimdiki hallerini bilerek, eski bölümleri izleyince, çocuğa en başta ciddi haksızlık yaptığımı düşünmeye başladım. O sahnelerde de annesine sıcacık sarılan bir evlat o. kız kardeşi ile olan kavgaları, o yaşın verdiği, abi olmanın getirdiği, manasız da olsa laf geçirme politikasından kaynaklanıyor. Sinirli olduğu aşikar. Hiç saklamamışlar, ama psikopatlık derecesinde değil. Haksız yere sinirlendiği pek olmamış. Hep bir sebep var. Aslında ileri görüşlü bir çocuk. İhsan Bey’in, durumunu herkesten önce fark etmiş. Ama daha toy. Neyi nerede yapması gerektiğini bilmiyor.
Cevriye ile ilgili sahnelerde de, başka bir şeyler var diyordum hep. O kısmını görmedik ama büyük ihtimalle, bu işin başlangıcı karşılıklı bakışmalarla olmuştur. Cevriye 16 yaşında, saf ve cahil bir genç kız. Aslan, çok kuvvetle muhtemel o kızdan çok hoşlandı. Ama nasıl davranması gerektiğini bilemediği için, kendince bir yöntemle kıza yaklaşmak istedi. Sonuç fiyasko. Aslan'ı, o dönemde de sonrasında da, başka kızlara öyle davranırken görmedik. Psikopat ruhlu olsa, aynı anda bir çok genç kızın çalıştığı yerde, tek kızı değil, birçok kızı korkuturdu.
Cemal Ağa, kuzu postundaki kurt. Kurt postundaki kuzu. Bu adam, bambaşka bir karakter. Sevdikleri için yapmayacağı şey yokken, inadı tutunca oluru olmaz yapıyor. Sağı solu belli değil. Kendi kıstasları değişmez doğruları var. Süheyla, "bebek İhsan'dan değil" dese, dünyaları ayaklarına serecek. Ama aksini düşündüğü sürece, İhsan ölse umuru olmayacak. 70 yaşında olduğunu varsaysak, bu yaştan sonra huyu değişir mi? Değişmez. Hayatın en zor kısmından eğitim almış. Eşek tepesinde, kaçakçılık yaparak büyümüş. Bu işi oyun gibi görerek yaşamış. Neden korkar bu insan. Ölümden korkar mı? 11 yaşından beri eşek üstünde, mayın tarlasından geçen, biri ölümden korkmaz. Diğer yaşananlarda vız gelir ona. Tek amacı, kızı ve torunlarını mutlu görmek. Ama kendi doğruları çerçevesinde. (Bu şahsiyeti olduğu gibi kabullenince gerçekten seviyor insan ama Tuncay Kurtiz'den başkası oynasaydı aynı hoşgörüyü gösterir miydim bilemiyorum)
qsawe / 28 Ocak 2008
funda
 
 
Hani Asi artık Demir'i özlediğinden midir nedir bir geçmişe gittiydi. Hani Demir'in kendisini sudan kurtarışını hayal ettiydi. Ben orada şu anda da öyle bir kurtarılmaya ihtiyacı olduğunu, gelmesiyle adeta o verdiği hayat öpücüğü gibi hayata döneceğini, bu karmaşık durumdan kurtulacağını hayal ettiğini düşündüm.
Demir’in da yağan yağmurun kötü şeyleri silmesi gibi, Halep’ten döndüğünde her şeyin tertemiz olacağını hayal ettiğini.
siyah-beyaz / 28 Ocak 2008
 
Çok güzel yakalamışsın o sahnelerin anlamlarını. Her ikisi de suyla ilgili hayal kurdular. 13. Bölümde bir dosya kapandı. İhsan ve kaçakçılık dosyası, 14. bölüm, farklı bir dönüm noktasının başlangıcı olacak. Bu belki de, birbirlerinden alacakları hayat. Biri, geçmişini silmeye başlayacak. En azından izleri hafifletecek, diğeri, yeni bir umut ile hayata sarılacak. Müthiş olmuş yorum.
qsawe / 28 Ocak 2008
 
Bu bölüm Demir'in Asi'yi anlamaması konusunda biraz kızdım. Tamam, özellikle telefon konusunda sıkıntı yaşadık, iletişim kuramadılar ama Demir en azından Asi'yi anlamaya çalışmalıydı. Çünkü zamanında çareyle, çaresizlik arasındaki farkı anlatmaya çalışıyordu. Oysa şimdi Asi de çaresizdi. Bu yüzden çaresiz kalacak bir insanın neler yapabileceğini düşünmesi gerek, kendisi de çaresizliğin en büyüğünü yaşamıştı çünkü. Ayrıca Asi'nin olandan bitenden haberi yoktu. Asi'yi bu bölümün en saf insanı ilan ediyorum umarım Demir Asi'yi dinleme nezaketini gösterir yoksa Asi'yi Kenan yüzünden kaybetmediyse bile kendisi yüzünden, ağır sözleri yüzünden kaybedecek.
Neslihan17 / 28 Ocak 2008
 
Ben emniyetin merdivenlerinde Asi’den okkalı bir tokat beklemiştim. Kız şoktan çıkamadan Demir yolu yarıladı. Demir’in iyiliklerini ve yaptıklarını bilmez iken bu tokat yerinde olurdu. Şimdi Asi bir parça mahcup ve ezik kaldı. Demir’in lafı çok ağırdı. Asi’nin en kısa zamanda “beni sen dahil kimse satın alamaz” demesini istiyorum.
GULBEYAZ76 / 28 Ocak 2008
 
Demir biraz daha bu yolda devam ederse Asi’yi zor görür vallahi. Pişman olacak Demir beyimiz de ama inşallah iş işten geçmez.
yasamakguzel88 / 28 Ocak 2008
 
Asi’nin cevabının hayır olduğunu duyacaksa Demir bin kere pişman olmaya razı olur. Camdaki halı içler acısıydı, gözleri dolu dolu camdan uzaklaşması benim en etkilendiğim sahneydi. Mutluluk ve pişmanlık arası ruh halini mükemmel yansıtacağına eminim.
GULBEYAZ76 / 28 Ocak 2008
 
Kesinlikle, o hali içler acısıydı. Hep gözünün içine bakan, her fırsatta, Asi'ye bakmak için boynu kopana kadar takip eden Demir, o kadar yıkılmış ki, gelişini izlemedi bile.
qsawe / 28 Ocak 2008
 
Adamın takıntılısı ben gibi olur herhalde… Sen tut kanal d’nin sitesinden haftalık yayın akışına bak, orda diğer dizilerde yazdığı yeni bölümü kaçırmayın diye yazmasın, otur bir komplo teorisi üret kafanda, bu hafta yeni bölümü yok diye arkasından kanal d’yi ara yeni bölüm olduğunu öğren… bağımlılık yaptı gülmeyin ne olur!
Sanırım 7. bölümdeydi köprü üstündeki Demir annesinin kardeşi ile birlikte Asi’nin sularına atladığını çaresizliğin ne demek olduğunu anlatmıştır. Şimdi sıra Asi’de diye düşünüyorum. Asi de çaresizliğin ne demek olduğunu anladı. Demir’e Kenan’a evet demediğini ama çaresiz olduğu için hayır da demediğini, Kenan’ında bunu fırsat bilip böylesi bir şeye kalkıştığını güzel bir dille Demir’e anlatma sırası Asi de. Mor Asi’ye güzel yakıştı. Sıra mor rengin Demir’de nasıl duracağında.
Bu adı konmamış aşkın… Demir’le Asi arasındaki aşkın… sadece bakışmalardan ibaret olmadığını, kendilerine bile itiraf edemedikleri şeyi, Kenan ve Leyla sayesinde (Cemal Ağa’nın da büyük katkılarını unutmuyorum olayların tetiklenmesi hususundaki katkıları göz ardı edilemez) bir birlerine itiraf edecekler. Bu itiraf sırasında tokatlar uçuşur mu orasını bilemem ama çok ateşli bir konuşma geçecek gibime geliyor (açıkcası böyle olmasını istiyorum)
unutulmayan / 28 Ocak 2008
 
Demir teyzesine 3 senet vardı dedi ama İhsan Bey’e köprü açılışında "borçlu olduğunuz iki senedin toplamı gibi bir söz kullandı" ayrıca Demir Asi’yi arabaya sürüklemeden öncede "baban borcunu ödedi kurtuldun bu kadar yani" gibi bir söz sarf etti. Bu durumda ilk senet at ile diğeri de nakit olarak ödenmiş oluyor. Bunları düşününce Demir’in İhsan Bey’e senetlerle (ipotek senetleri) ilgili bir borcu kalmadığı sonucuna vardım.
güleron / 28 Ocak 2008
 
3 senet vardı. 1. dediğin gibi at ile ödendi.
2. senet nakit ödendi. Bunu bedeli geri verilebilir.
3. senet henüz Demir'in elinde.
İhsan, 2. senedi geri verip, 500.000 ytl’yi geri isteyebilir.
Senetlerin geri alınması için, köprü üstünde yapılan pazarlık var. Asi'nin çalışmasının süresinin 1 yıla indirilmesi karşılığında senedin bedeli 2 ye katlanacaktı. O nedenle, Bülent’ten para istemişti. İşte bu pazarlık da Asi için yapılan bir başka pazarlık. Benim tespit ettiğim 3. pazarlık da bu. (İhsan-Demir. Cemal-Demir. Cemal-Lüle)
Bu arada, senetler imzalandığında, tefecide yapılan bir konuşma var ki, çok önemli. "Teminat varsa % 30 faiz. Teminat yoksa % 50" Çiftlikte bankaya ipotekli. "Teminat yok yani. % 50 faiz" . Bu konuşma, tefeci ile yapılan konuşmaydı.
Çiftlik, bankaya ipotekli. Bir başka alacaklı da Demir. Çiftliğin değeri ne kadardır bilemiyorum ama borç ödenme önceliği, bankadır. (hatta vergi borcu varsa, kayıtsız şartsız öncelik devletindir) Banka borcu ödenecek, Demir'in borcu ödenecek, artarsa, belki bir ev alırlar. Ya da kızlar çalışmaya başlayacak, kirada gül gibi geçinip gidecekler.
qsawe / 28 Ocak 2008
 
Fragman çıktı. Gene Asi ile Demir'in arası limoni gibi gibi. Son sahnedeki manzara müthiş güneşin yansıması vs. Demir Asi'yi orada bırakıp gitmese daha güzel olurdu gerçi ama neyse. Neriman İhsan’la arasını düzeltmeye çalışıyor. Yatakta el ele yatıyorlar vs. Süheyla ağlıyor neden ağlıyor anlayamadım. Defne'ye bir rakip çıktı. Kerim’in eskilerinden biri mi geldi ne. Hiç tanımadığım bir kızdı ya da bizim kızlardan biriydi ama ben tam göremedim. O kısım karışık. Bir de Asi'nin Demir ile Leyla'yı birlikte gördüğü bir sahne var. O sinir bozucu.
cave77 / 29 Ocak 2008
 
Güzel bir fragman olmuş. İhsan Bey'in dizinin ana temasını içeren gurur ile ilgili sözleriyle başlıyor. Sürekli bağda bahçede İhsan ve Asi geziyorlar. Yeni bir bayan gelmiş sanırım bana öyle geldi, Defne’yle konuşuyorlardı. Kerim onları görünce sinirleniyor. İhsan Neriman sahnesi var yatak odasında Neriman elini çekiyor sanırım İhsan elini tutuyor. Daha sonra yatakta birbirlerine sarılmış yatıyorlar. Süheyla ağlıyor. Kerim ve Süheyla mezarlık ziyaretinde ama kimin mezarı olduğunu anlamadım. Bir de Leyla ve Demir evlerinin balkonunda sabahlıklarıyla bakınıyorlar, Asi de onları görüyor. Demir'de Asi'yi görüyor. Daha birçok sahne var ama aklımda kalanlar bunlar. Karışık bir fragman Bir o sahneye bir bu sahneye geçip duruyor.
benim / 29 ocak 2008