Monte Carlo TV Festivali, barış ve anlayış çerçevesinde bir sanat anlayışını teşvik etmek amacıyla Monako Prensi III. Rainier tarafından 1961 yılında başlatılmıştır.
Monako’nun uluslararası statüsüne uygun olarak televizyon yayıncılığını, kültürlerin biraraya getirilmesi ve bilgi dağarcığının genişletilmesinde ayrıcalıklı bir araç olarak kabul eden bu festival kısa sürede tüm dünyada büyük ilgi görmüş, seçkin jüri üyelerinin de katılımıyla televizyon yayıncılığındaki en iyilerin uluslararası çapta tanınmasını sağlamıştır. Festivalin Başkanlığını 1988 yılından bu yana Veliaht Prens II. Albert yapmaktadır.
Festival ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için resmi websitesine başvurabilirsiniz...
 
 
Monte Carlo TV Festivali Basın Bülteni
 
Monte-Carlo TV Festivali ve Eurodata TV Worldwide 6. Uluslararası TV İzleyici Ödülleri adaylarını 27 Nisan 2011’de açıkladı.

51. Monte- Carlo Televizyon Festivali ve Eurodata TV Worldwide, 2010 yılında dünya çapında en yüksek reyting alan televizyon programlarını ödüllendirmek için güçlerini birleştirdi. 6. Uluslararası TV İzleyici Ödülleri beş kıtada en çok izlenen programlara üç farklı katagoride verilecek; "Drama TV Dizisi", "Komedi TV Dizisi" ve "Telenovelas / Pembe Diziler".
 
 
Adaylar, neredeyse 3 milyar potansiyel izleyici pazarına sahip toplam 67 ülkede en iyi performans gösteren on beş program arasından seçildi. Kazananlar 10 Haziran Cuma günü Monaco Grimaldi Forum'da düzenlenecek olan Monte-Carlo Televizyon Festivali Ödül Töreni'nde açıklanacak.
 
Adaylar;
 
"Drama TV Series "
CSI : Las Vegas (USA)
CSI : Miami (USA)
House (USA)
 
"Comedy TV Series "
Desperate Housewives (USA)
The Big Bang Theory (USA)
Two and a Half Men (USA)
 
"Telenovelas /Soap Operas"
The Bold and the Beautiful (USA)
Asi (Turkey)
El Clon (USA/Brazil/Colombia)
 
Kapsam: Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, DominikCumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Güney Kore, Letonya, Lübnan, Litvanya, Makedonya, Malezya, Meksika, Moldova, Fas, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Filipinler , Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, İngiltere, ABD, Venezuela, Vietnam Birleşik Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Türkiye, Ukrayna.
 
Eurodata TV Worldwide Hakkında;
 
Médiamétrie kuruluşudur. İzleyici ölçümleri yapan ulusal kurumlarla işbirliği içindedir. Bu kaynaklardan gelen seyirci ve programlara dair bilgileri derler. Bu gün Eurodata TV Worldwide veritabanı 80’den fazla ülkede 3000'den fazla kanaldan gelen; içerik, üretim, programın hedef kitlesi için seyirci seviyeleri gibi ayrıntılı günlük program bilgileri içerir. Bu veriler, uluslararası TV uzmanlarına karar verme sürecinde yardımcı olan bir dizi hizmetin sunulmasını sağlar.
 
Médiamétrie Hakkında;
 
Kamu davranışlarını ve pazar eğilimlerini ölçümleyen ve analiz eden Médiamétrie, Fransız medya araştırma pazarının lideridir. 1985’de kurulan Médiamétrie ulusal ve uluslararası Televizyon, Radyo, İnternet, Cep Telefonu ve Sinema sektörlerinde faaliyetlerde bulunur.
 
 
 
http://www.tvfestival.com/newsletter/51-FTV/uk/27_04_audience_UK.html
 

51. Monte Carlo TV Festivali - 2011 PressBook
51. Monte Carlo TV Festivalinin Basın Kitapçığı...

Bu kitapçığın 26. sayfasında Asi'nin de aday gösterildiği Uluslararası TV İzleyicileri Ödüllerinde yer alan kategoriler ve aday listesi verilmiştir.
 
 
 
28. sayfada ise Uluslararası TV İzleyicileri Ödüllerinde yer alan programlar için 5 kıtadaki toplam izleyici sayılarının esas alındığı belirtilmiştir. Buna göre Drama, Komedi ve Telenovelas/Soap Opera kategorilerinde birinci olacak programlar, 2010 yılında en çok seyirci sayısına ulaşmış programlar olacaktır.  
 
 
 
51. Monte Carlo TV Festivali VIP Listesi
 
Tuba Büyüküstün
Ilgaz Giritlioğlu
Cevdet Mercan
Nilgün Öneş
Murat Yıldırım
 
 
Telenovela - Soap Opera - Drama...
 
Telenovelalar, Latin Amerika’da popüler olan, televizyonda yayınlanmak üzere, sınırlı bir dönem için yapılmış seri roman tarzında dizilerdir. Adını televisión /televizyon ve novela/roman isimlerinin birleşmesinden alır.
Telenovelalar, genellikle bir yıldan daha kısa sürede sonlanan tarzlarıyla soap operalardan ayrılırlar.
Telenovela, dramayı, 19. yüzyılın gazetelerde tefrika edilen hikayeleri ve radyo tiyatrolarıyla birleştirir. Bu tarz, sosyokültürel mesajlar hikayeye dahil edilmek suretiyle pek çok kez kitlelere ulaşmak için kullanılmıştır.

Bir uzmanın telenovela’yı şaka yollu tarifi şöyledir: “Olaylar dizisi her zaman aynıdır. Seyirci daha birinci bölümün ilk üç dakikasında çiftin öpüşerek noktalayacağı mutlu sonu görür. Bir telenovela zaten bölümler boyu öpüşmek isteyen bir çift ile onların yolunda duran senaristlerle ilgilidir.
Son zamanlarda, telenovalalardaki olaylar dizisinin yapısında ve temalarında gelişmeler olmuştur. Bazen senaristler onları ayırana kadar, ana karakterlerin bölümler boyu birlikte olduğu kurgulara rastlanmaktadır. Ayrıca kentsel şiddet, ırkçılık ve eşcinsellik gibi daha önce tabu temalar yeni telenovelalarda işlenmeye başlanmıştır.

Amerikan soap opera ile aralarındaki benzerliklerden dolayı telenovelalar halk dilinde “Spanish/İspanyol soap opera” olarak bilinir. Hemen hemen bütün soap operalar süresiz olarak devam edebilir oysa telenovelalar önceden belirlenmiş bir sürede yayınlanmak üzere tasarlanırlar. Genellikle haftanın 5 veya 6 günü yayınlanmak üzere ve ortalama 120 bölümlük seriler halindedirler.
Standart Amerikan, İngiliz ve Avustralya soap operaları, teorik olarak sonsuza kadar devam edebilecek gibi tasarlanmıştır. Gerçekten de bazen oyuncular on yıllarca süren rollere ve karakterlere katlanmak zorunda kalmışlardır.

Geçmişte birkaç istisnaya rastlanmakla birlikte… çoğu Latin Amerikan telenovelaları altı ayla bir yıl arasında sürer. Gösterimin süresi, başlangıçtan planlanır. Ayrıca kurgu ve hikayenin ne şekilde sonlanacağı baştan bellidir.
Son bilgi olarak da telenovelaları, soap operalardan ayıran bir hikaye yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Tipik bir telenovelada iki kişinin veya ailelerin rekabetine odaklı kurgulanan romantik bir hikaye işlenir.
Belki bu noktada TV dramalarıyla ilgili tek bir cümle ile açıklama yaparak, Drama, Soap Opera ve Telenovela arasındaki farkı iyice belirginleştirmek gerekebilir. Yaklaşık bir saat süren TV dramalarında, soap opera ve telenovelaların aksine, her bölüm tek başına bir hikayedir.