Asi Dizisi Mantık Hataları deyince başı ‘yaşlar’ konusu çekiyor… Her ne kadar fark edildiğinde düzeltilmeye çalışıldığını düşünsek de, belgeler üzerlerindeki tutarsız tarih hataları ve olayların kronolojik dizilişindeki hatalar dizi süresince tekrarlanmaya devam etti. Yıllar ve yaşlar konusu mantıken kabul edilebilir bir düzeye asla gelemedi.


Asi, tecrübe birikimi sorgulanmayacak bir ekip tarafından vücuda getirildi. En zor şartlarda çalışıldı ve yılınmadı… ama masa başında kolayca hata olmaktan çıkarılabilecek bir sorunun, kurgunun gerçekliğine bu kadar zarar verişine müsaade edilmesini anlamak güç.


 
Her karaktere kendi gerçekleri içinde bakmaya çalışırsak görünen tablo şöyle…


Demir


Birinci Bölümün ilk kareleri… Daha Antakya’ya girilmemiş bile. Demir doğduğu şehrin panoramasına hakim bir tepede seneler evvel terk ettiği topraklara bakıyor… dostuna tanıtıyor… Yaş sorunu onun “Dile kolay 20 yıl… 20 yıl olmuş ben buralardan ayrılalı. Annemin ölümünden hemen sonra gittik buralardan… 6 yaşında falandım” replikleri ile başlıyor.


 


Hemen ikinci bölümde, Annesinin mezar taşında ölüm tarihi 1982 olarak gösteriliyor ve Demirlerin topraklarını terk edişleri 25 yıla çekiliyor. Dizinin yayına girdiği 2007 tarihi Demir’in Antakya’ya geri döndüğü ve hikayenin başladığı tarih olarak var sayılırsa, başka sorunlar hala yerinde dursa bile, Demir’in yaşı mantıken kabul edilebilir bir düzeye geliyor. Bu hesaba göre Demir 31 yaşlarındadır…


Demir ile ilgili bir başka tarihe, tutuklu olarak yargılanmak üzere götürüldüğü hapishanedeki kimlik tespiti resimlerinde rastlıyoruz. Tarih 24.10.2008... oysa evlenme cüzdanında 14.08.2007 tarihini göreceğiz. Kurguda evlendikten 1 gün sonra tutuklandı... belgelere göreyse 14 ay sonra.

Asi


Demir, Antakya’dan ayrılmadan 6 yaşlarındaydı… En iyi ihtimal ile onlar şehri terk ettikten hemen sonra İhsan & Neriman ilişkisi başlamış olsa bile, Asi ile arasında en az 8 yaş fark olması bekleniyor. Bu durumda Demir ile karşılaştığında Asi 22-23 yaşlarında olmalı.


Ne var ki vahim bir hata geliyor… 2. Sezonda Melek karakterinin mezar taşında gördüğümüz 2004 ölüm tarihi yaş hatalarını iyileştirme anlamındaki gayretleri tümden boşa çıkarıyor. Melek 2004’de öldüyse, hikaye muhtemelen 2003’de başladı. Demir’in 27 yaşında mühendis çıkmakla kalmayıp başarı bir iş adamı oluşu kuşkuyla karşılandı… Demir ile yaş mukayesesine girildiğinde ise, Asi de 19 yaşında veteriner çıkmış ve çalışmaya başlamış oldu.


Emine


1960 – 1982

Demir ve Melek’in annesi, öldüğünde 22 yaşındaydı, 6 ve 2 yaşlarında iki çocuğu vardı. İyimser tahminlerle, köy yerinde 15 yaşlarında evlendiği varsayıldı. 2.Bölüme ait bu resimde Demir karakterine 1. Bölümde söyletilen “20 yıl olmuş ben buralardan gideli” söylemi düzeltilmek istendi.
Melek

18.01.1981 - 16.02.2004

Dizi başladıktan sonra uzun müddet, annesi intihar ettiğinde Melek’in 2 yaşlarında olduğu tahmin ediliyordu. 2007 yılında Antakya’ya geri dönmüş olsalar… 27 yaşlarında olmalıydı.

Fakat, ikinci sezonun ortalarında diziden çıkan karaktere ait mezar taşındaki doğum ve ölüm tarihlerine göre, Melek abisiyle Antakya’ya geldiğinde 22, öldüğünde 23 yaşındaydı.


Melek’in ölüm tarihi, yaşların ve olayların kronolojik düzenini hiçbir mantık yürütmeye yer bırakmayacak şekilde bozdu.


Yaralanan Ali’nin başında bekleyen Melek’e karşı çıkan Aslan için Süheyla’nın “Abin o senin” diye sözünü dinlemesi konusunda uyarması dikkatlerden kaçmadı. Halbuki Aslan, yaşça Melek’in kardeşiydi. Yaşları çok yakın olan dizinin gençlerinin birbirlerine abla abi demeleri beklenmiyordu ama yaş konusunda yapılan bunca hatadan sonra küçük de olsa bu tip detaylar göze battı.Aslan


Aslan Emine’nin öldüğü 1982 yılında doğdu.

Hikayenin başlangıcı 2007 olsaydı… Demir Antakya’ya geldiğinde, Aslan 25 yaşında olacaktı. Melek’in ölüm tarihi göz önünde tutulduğunda ise… Aslan 21 yaşında...


Defne


Defne’nin yaşıyla ilgili belgesel bir detay yok… sadece tahminler elimizde. Buna rağmen o da kurtulamıyor yaş ve yıl sorunlarına karışmaktan… hem de çok kötü şekillerde.


İhsan, Defne’ye nişan gecesinde babaannesinin uğurlu saydığı küpelerini taktı duygusal bir konuşmayla…çok severmiş torununu, “Kınalı keklik” dermiş hatta ona… oysa… Defne’nin doğumundan çok daha önce ölmüştü babaanne… Süheyla’ya iftira atarken Yusuf Ağa’nın kullandığı söylem annesinden sonra yatağını Süheyla’nın ısıttığıydı… odada bulduğu sevgilisinin yemenisi elinde… inanmıştı bu yalana İhsan’da… görebilmesi mümkün değildi o babaannenin hiçbir torununu o senelerde.

Ayrıca 50. bölümdeki boşanma sahnesinde Defne'nin avukatının verdiği bilgiye göre Defne ve Kerim 12.01.2008 tarihinde evlenmişler. İlk evlenen onlar olduğu halde, Asi ve Demir'in evlenme cüzdanlarındaki tarih esas alınırsa, Defne ve Kerim, Asi ve Demir'den daha sonra evlenmiş oluyorlar.


Asi


Asi’nin doğum tarihiyle ilgili iki bilgi ve iki belge var elimizde…


İlk bilgi 17. Bölümde Demir’in imzaladığı sigorta belgesinde.
Sigortalı adı: Asi Kozcuoğlu
Baba adı: İhsan Kozcuoğlu
Doğum tarihi : …/02/1983

diye gidiyor olmalı istenen bilgiler… 1983 Asi’nin sigortaya giriş tarihi olamayacağına göre doğum tarihi olmalı diye düşünüyoruz kimlik bilgilerinin yer aldığı bu alanda.Bu belgeye göre, Emine öldükten bir sene sonra doğmuş Asi… Bu bir sene içinde İhsan Neriman'la evlenmiş ardından Defne doğmuş ve Asi peşine… yaş mukayesesi anlamsız bu bilgiyle.Ardından…


30. bölümde Ali’nin evraklarının arasında görünen Asi’nin nüfus cüzdanı fotokopisinde doğum tarihi 23.05.1985 olarak görünüyor.


Ali’nin Asi’nin doğum gününü fark ettiği aynı günkü gazete manşetindeki tarih 23 Mayıs 2008 Cuma…Bu bilgiye göre ise Demir ile karşılaştığında, Asi 23 yaşında…


Asya karakterinin açıklamalarında yer alan Asi & Demir evlilik cüzdanına göre, 10 aydır Demir’le evli olmalı 2008’de kutladığı doğum gününde Asi! Meğer 14.08.2007’de evlenmiş Demir’le.


Aynı zamanda, Melek 2004’de öldü gösterilecek ileride ama Asi ile arkadaşlık ediyor 2008 yılında!

Yaş ya da başka mukayeseler yapmak anlamsız kalıyor yine bu kayıtlarla…


Gonca


Gonca’nın yaşıyla ilgili bir detaya rastlanmadı. Mezun olduğu ve staj yaptığı göz önüne alınırsa yaşı 22 civarında olduğu tahmin edildi…


Ceylan


Melek 2004’de öldü… aradan 5 sene geçti… Ceylan, 2009’da annesiyle yaptığı bir tartışmada… reşit olmasına 1- 2 yıl kaldığını söyledi. 16 yaşlarında olduğunu ima etti. Beş sene evvel 11 yaşından büyük duruyordu… 16 yaşlarında ise lise üstü bir eğitim kurumunda öğrenci olarak bulunuyordu.Elif

Melek’in öldüğü 2004 yılında doğdu.


Asya

18.02.2005

Asya’nın doğum tarihi, Melek’in ölüm tarihinde yapılan hatayı pekiştirerek çıkıyor karşımıza.


Asya aslında bir kasım günü evde doğdu. Ama gelecekte Demir ile ilişkilendirilmesin diye, nüfus kayıtlarına üç ay sonra kayıt ettirildi. Bu önlemin alındığını duyacağız repliklerde daha sonra.


Demir, Asi’yi terk ettikten 5 sene sonra, Süheyla’nın kazası nedeniyle Antakya’ya geldiğinde Asya’nın doğum günü hazırlıkları ve kutlaması vardı. O günlerin tarihine, Defne’nin imza günü olan 7-8 Mart ışık tuttu. Asya’nın doğum gününün neden Mart ayında kutlandığına mantıklı bir açıklama getirilemedi. Bu konuda bizlerin en iyi tahminleri, sağlık nedenleriyle veya herkesin müsait olduğu bir hafta sonunun seçilmesiyle sınırlı kaldı.


Asi & Demir’in evlilik cüzdanlarındaki tarih ise 14.08.2007


Sample picture


Asya’nın nüfus cüzdanında baba isminin İhsan Kozcuoğlu olmasına şaşmamak gerekiyor bu durumda! Daha tanışmamıştı bile Demir ile Asi çocuklarını doğurduğunda!


Yıllarla ilgili son bir kaç detay daha…


• Tartışmalarından birinde Neriman, İhsan’a 20 senelik evli olduklarını söyledi. Neriman’ın evlenmeden önce hamile kaldığı bilgisine ve doğumlarının peş peşe olma ihtimalinin yüksekliğine dayanarak Defne 19 ve Asi 18 yaşlarındadır diyebiliyoruz… ama üniversiteye kaç yaşında başladıklarını ve bitirdiklerini tahmin etmek imkansızlaşıyor.


• Asi hikaye 2009’da sonlanıyorsa… yapım yılı 2008 olan Güz Sancısı filmini, Asi Dizisi karakterleri 2004 yılında seyretmiş oluyor…